دودی ها! سرگرمی و تفریحات! سیگاربرگ

انواع سیگار برگ، ویتولای سیگار برگ چیست؟ شکل و سایز های سیگار برگ

ویتولا، سایز و شکل سیگار برگ

انواع سیگار برگ ها را در دسته‌های مختلفی دسته بندی ‌می‌کنند: دسته بندی سیگار برگ ها بر اساس شکل و اندازه یکی از انواع تقسیم بندی سیگار است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

سیگار برگ ها در سایز ها و اندازه های مختلف عرضه می‌شوند. که به ترکیب آن ها ویتولا می گویند، هر نوع سیگار تجربه متفاوتی در زمینه هر سیگاربرگی به شما می دهند‌.

برای دیدن تقسیم‌بندی سیگار برگ بر اساس رنگ شان مقاله رنگ سیگار برگ چه معنایی دارد؟ را بخوانید.

شناخت و یادگیری اصطلاحات دنیای سیگار برگ می تواند تا حدودی گیج کننده و نیازمند تلاش و توجه باشد. زیرا در آن اصطلاحات اسپانیایی فراوان است و مثل این است که دارید یک زبان جدید یاد می گیرید.

در صنعت سیگار برگ اصطلاحات و عبارات مختلفی برای توصیف انواع سایزهای سیگار برگ وجود دارد. ما سعی کردیم استانداردترین و شناخته شده‌ترین اصطلاحات را شناسایی کنیم و همان ها را برای شما هم ارائه کنیم.

محتوا پنهان

اشکال مختلف سیگار برگ

شکل های سیگار برگ


که شما را دچار سردرگمی می کنند. علاوه بر ابنکه سیگار برگ ها در اندازه و سایزهای خیلی متنوعی تولید می شوند اصطلاحات مختلفی هم در زبان های مختلف دارند! برای مثال مردم کوبایی ممکن است یک نوع خاصی از سیگار را “Prominente” بنامند، در حالی که در بازار آمریکا آن را به عنوان “Double Corona” می‌شناسند. (و در ایران اصلا نشناسند!)

بدتر از آن تعدد لفظ ها، استاندارد ها گوناگونی است که کارخانجات برای اندازه و سایزهای مختلف سیگار برگ تولیدیشان استفاده می‌کنند که استاندارد یکسانی نیست و هر کدام استاندارد خاص خودشان را دارند.

ولی خبر خوب این است که این اسامی و ابعاد و شکل‌های متفاوت به تقریبا استانداردی رسیده اند. کهخیلی از برند ها در آن چارچوب سیگاربرگ تولید می‌کنند که در ادامه می‌بینیدشان.

فرق سیگار برگ پاره‌جو (Parejo) با فیگورادو (Figurado) چیست؟

فرق سیگار برگ پاره جو و سیگار برگ فیگورادو
فرق فیگورادو با پاره جو

مهم ترین نکته ای که در مورد تمایز بین انواع مختلف سیگاربرگ باید در نظر گرفت، دانستن تفاوت بین دو مدل سیگاربرگ پاره جو (پاره‌هو/پاره‌خو/پاره‌ژو) و فیگورادو است.

پارجو شکل کلاسیک سیگار برگ است که در اسپانیایی به معنی “صاف” و “یکدست” است. این سیگار برگ صاف و بدون انحنا بوده که بالای آن (سر سیگاربرگ یا “کپ”) پوشیده شده و پایین آن باز و مسطح است که به اصطلاح به آن پای سیگار برگ می گویند.

یک نمونه پاره جو و فیگورادو
یک نمونه فیگورادو و پاره جو

مدل پاره‌جو در انواع سایزها وجود دارد که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود.

هر سیگاربرگ دیگری که شبیه مدل پارجو نباشد، مدل فیگورادو می نامند. این مدل مانند پارجو حالت صاف و مستقیمی نداشته و ممکن است در بعضی از مقاطع سیگار حالت انحنا و تغییر ضخامت داشته باشیم.

بعضی مواقع به جای فیگورادو از کلمه “تورپدو” هم استفاده می شود. البته تورپدو سایز و شکل مشخصی دارد و یک مدل خاص از انواع فیگورادو ها است. به عبارتی مجاز جز از کل به کار می‌رود!

انواع شکل های سیگاربرگ های پاره جو

بر اساس یک قانون کلی، هر سیگار برگی که صاف و استوانه ای باشد یا یک سر سته و یک سر باز باشد پاره جو است ولی دو مدل هستند که به این شکل ملحق می شوند:

سیگار برگ های باکس پرس (Box-Pressed)

سیگار های مکعبی
نمونه ای از سیگار برگ های باکس پرس

سیگارهای مدل باکس پرس (فشرده شده در جعبه) در اصل برای صرفه‌جویی در هزینه ها ساخته شدند. برای پر کردن جای خالی بسته های سیگار برگ، آن ها را با فشار کنار هم قرار می‌دهند که حالتی مکعبی (به جای دایره) به خودشان می‌گیرند. بدین شکل تعداد بیشتری سیگار برگ در بسته بندی ها جای می گیرد و هزینه حمل و نقل و بسته بندی کمتر می‌شود.

این سیگارها البته به خاطر اینکه حالت فشرده دارند، مدت زمان بیشتری می‌سوزند چون هوای کمتری به درون آن ها می‌رسد.

سیگار برگ کولیبرا (Culebra)

سیگار برگ culebra
سیگار برگ کولیبرا پارتاگاس

از اواخر قرن ۱۹ میلادی، مدل جالبی از نوع سیگار پارجو، یعنی سیگار کولیبرا که در اسپانیایی به معنای “مار” است به بازار آمد. در واقع این سیگارها از ترکیب سه سیگار از مدل سیگار Panatela Purejo به وجود آمدند.

پروسه ساخت این نوع سیگارها اصلا آسان نیست. برای ساخت سیگار برگ کولبرا رول کننده باید مطمئن شود که تنباکوهای موجود در سیگار حتما به اندازه کافی مرطوب باشند تا زیرفشار رول کردن نشکنند.

به محض اتمام رول کردن، یک تکه باند که برند تولید کننده رویش است و دو ربان نازک به دور سه سیگاربرگِ پیچ خورده به خوبی پیچیده می‌شود.

نحوه‌ی کشیدن سیگار برگ کولیبرا

سیگار برگ های کولیبرا (culebra) برای استفاده باید این سیگار برگ های در هم پیچیده را از هم جدا کنید و بعد تک تک روشن کنید و بکشیدشان، قرار نیست این سه تا را با هم بکشید! فقط برای جذابیت بصری به این شکل بسته بندی شده، نه برای مصرف!

می توانید آن ها را به طور جداگانه بین دوستانتان تقسیم و استفاده کنید. اگر دریک گروه سه نفره هستید، این نوع سیگار برگ یکی از بهترین گزینه برای وقت گذارندن باهم است.

و البته اگر احساس می‌کنید توانایی‌اش را دارید، می توانید تکی هر سه سیگاربرگ را خودتان بکشید.

انواع شکل های سیگار برگ فیگورادو

تورپیدو بلیکوسو پیرامیده
این سه مدل را معمولا با هم اشتباه می گیرند.

همان طور که تا الان متوجه شده اید تنها یک نوع سیگار فیگورادو نداریم. و به شکل های مختلفی می‌شود یک سیگار برگ فیگورادو ساخت. همان طور که قبلا گفتیم هر سیگار برگی که به شکل پارجو نباشد، سیگار فیگورادو می گویند. رایج ترین و شناخته شده ترین شکل های سیگار فیگورادو عبارتند از:

سیگار برگ تورپیدو (Torpedo)

سیگار برگ torpedo
یک سیگار برگ تورپیدو

سیگار برگ تورپیدو (torpedo) در اصل باید سیگار برگی صاف باشه به جز وسط سیگاربرگ که کمی شکم دارد و قطور تر است ودر انتهای سیگار برگ هم به شکلی هرمی و نوک تیز بسته شده باشد.

هرچند خیلی وقت ها سیگاربرگ هایی که به اسم تورپیدو ساخته می شود شکلشان دقیقا آن گونه که توصیف شده نیست و با تساهل و تسامح به آن تورپیدو گفته می‌شود.

سیگار برگ تورپیدو مونته کریستو
معروف ترین تورپیدو که واقعا تورپیدو نیست!

سیگار برگ معروف مونت کریستو شماره 2، کهم عروف ترین مدل تورپیدو است هم حتی دقیق با این تعریف مطابقت نمی‌کند، نوکش به اندازه کافی تیز نیست و بدنه اش صاف با برآمدگی در ناحیه شکم نیست بلکه از ناحیه شکم به بعد با شیب کمی نازک می‌شود. (چیزی که در مدل پیرامید باید ببینیم)

گاهی حتی به جای کلمه فیگورادو از این کلمه استفاده می شود. سیگار تورپدو شکل و شمایل خاص خودش را دارد. و چنین استفاده‌ای مجاز است که اسم جزء را به عنوان کل به کار می‌برند.

سیگار برگ چیزل با سر تیشه ای یا تخت
سیگار برگ با سر تیشه ای

چیزل (تیشه مانند) مانند تورپیدو است فقط به جای مخروط انتهایش مانند تیشه نازک و تخت می شود.

سیگار برگ بلیکوسو

سیگار برگ بلیکسو(Belicoso)

سیگار برگ بلیکوسو اغلب با تورپدو اشتباه گرفته می شود. سیگاربرگ بلیکوسو بدنه‌ی صاف و استوانه شکلی دارد که در انتها به شکلی هرمی جمع می‌شود ولی سرش گرد است و مانند تورپیدو تیز نیست.

سیگار برگ پیرامیده (Piramide)


پیرامید به اسپانیایی Piramide و به انگلیسی Pyramid به سیگاربرگی گفته می شود که شکلی مخروطی دارد و در محل روشن کردن(پای سیگار)، بیشترین قطر را داشته باید و با شیب کم، قطرش کم شود تا در نهایت به نوکی تیز در سر سیگار(سمت دهن) برسد.

سیگاربرگ هرمی پیرامیده

البته هرسه تای این اصطلاحات به جای هم به کار می‌روند و همانطور که قبلا اشاره شد، استاندارد مشخصی وجود ندارد!

سیگار برگ پرفکتو (Perfecto)

سیگار برگ Perfecto

سیگار پرفکتو نیز انواع مختلف خودش را دارد. اما به طور کلی تمامشان در انتها و ابتدا نازک اند و در وسط قطورتر.

در کوبا معمولاً این سیگارها به نام Exquisito یا دابل فیگورادو (Double Figurado) شناخته می شود.

بعضی مواقع هر دو سمت این نوع سیگار برگ بسته است. ولی معمولا یک سمت سیگار برگ های پرفکتو باز است و سمت دیگر بسته.

سیگار برگ ایتالیایی توسکانو
سیگار برگ توسکانو

سیگار برگ هایی هم هست که دو سر آن باز است، از جمله سیگار برگ ایتالیای توسکانو.

سایزهای مختلف سیگار برگ (ویتولا)

سیگارها علاوه بر اشکال و مدل‌های مختلف، سایز و اندازه‌های مختلفی هم دارند. به این صورت که بعضی از آنها کوتاه و قطور و بعضی دیگر نازک و بلند هستند از این جا به بعد یادگیری شکل و سایز سیگارها مشکلتر می‌شود چرا که اصطلاحات غیر استانداردتر هستند.

بسیاری از سایزهای سیگار برگی که از قدیم در کوبا استفاده می‌شد هنوز هم کاربرد دارد ولی هم کارخانه های سیگار برگ کوبایی و تولید کننده های غیر کوبایی اسم ها و اصطلاحات جدیدی برای سایز های جدید تولید می‌کنند واز بر کردنشان را سخت.

هم چنین کارخانه‌های مختلف از یک اسم برای سایز های متفاوتی استفاده می‌کنند و کار را دو چندان دشوار!

به هر حال در این مقاله ما درباره اندازه های متداول شناخته شده صحبت می کنیم.

سایز های سیگار برگ پاره جو

اندازه سیگار برگ ها چگونه اندازه گیری می‌شوند ؟

با اینکه از سال ۱۸۵۸ به بعد کوبا از سیستم متریک (SI) برای اندازه گیری ها استفاده می‌شود. هنوز هم سیگار برگ ها معمولا با واحد اینچ اندازه ‌گیری می شوند. اگرچه بعضی از کشور های تولید کننده سیگار برگ از سیستم متریک استفاده می کنند، اما اکثر تولید کننده های سیگار برگ از سیستم اندازه گیری بریتانیایی (اینچ به جای سانتی متر) استفاده می کنند و دلیل آن هم احتمالا نفوذ آمریکا در بازار سیگار برگ است.

سایز کردن سیگار برگ

سیگار برگ ها را براساس طول و سایز حلقه‌شان (قطر) اندازه گیری می کنند. طول سیگار برگ با استفاده از واحد اینچ اندازه گیری می شود، مثلا یک سیگار برگ پاره جو در سایز “کورونا” حدود ۵/۲۵ اینچ طول دارد. (معادل 133 میلیمتر)

منظور از سایز حلقه همان قطر سیگاربرگ است. از آن جا که سایز حلقه اغلب بسیار کوچک است و کمتر از یک اینج، قطر حلقه را برحسب 1/64ام اینچ حساب می‌کنند.

مثلا قطر یک سیگار برگ “کرونا” 0.68 اینچ = 42میلی‌متر است که می شود 44/64 ام اینچ. عدد 44 در این جا می شود سایز حلقه‌ی سیگاربرگ کرونا.

در نهایت سایز سیگاربرگ کرونا می‌شود: 5.25×44 که اگر به سیستم اس آی در آوریم می‌شود: 42 ×133

سایزهای انواع سیگار برگ پاره جو

با استفاده از نمودار پایین می توانید به راحتی تفاوت سایزهای انواع سیگاربرگ را متوجه شوید:

اسم طول به سانتی‌متر شماره رینگ (1/64 اینچ) قطر به میلی‌متر
سیگاریلو 80-150 21 8
روتشیلد (Rothschild) 11 48 19
روبولو (Robolo) 11 60 24
روبوستو (Robusto) 127 50 20
پاناتلا کوچک (Small Panatella) 127 33 13
اَسکات (Ascot) 11 24 13
پتیت کرونا (Petit Corona) 114 42 17
کارلوتا (Carlota) 14 35 14
کورونا (Corona) 133 42 17
کورونا گوردا (Corona Gorda) 14 46 18
پاناتلا (Petit Corona) 152 38 15
تورو (Toro) 152 50 20
کورونا گرنده (Corona Grande) 16 42 17
لانزدیل (Lonsdale) 165 42 17
چرچیل (Churchill) 179 47-50 19-20
دابل کرونا (Double Corona) 190 49 19
پرزیدنته (Presidente) 200 50 20
گرن کورونا (Gran Corona) 235 47 19
دابل تورو/دابل گوردو (Double Toro/Gordo) 152 60 24
لنسرو (Lancero) 190 38 15

سیگارلو البته سیگار برگ نیست و نوع دیگری سیگار است بین سیگارت و سیگار برگ است. و ابعادش بسیار متنوع است.

یک نکته ای که وجود دارد این است که سایزهای مختلفی که بیان شد، حالت کلی دارد و ممکن است سیگارهای برند های مختلف در حد یک اینچ حتی نوسان اندازه داشته باشند.

کورونا (Corona)

سیگار برگ سایز کورونا
سیگار برگ سایز کورونا از برند کوئی دوغسی
 • حدود سایز در واحد اینچ: 5/25 × 42
 • حدود سایز در واحد متریک: 133 × 17

امروزه سایز روبوستو از کورونا پرطرفدار تر است ولی در گذشته پرطرفدارترین سایز سیگار برگ کرونا بوده و همین هم باعث شده که به مقیاسی برای اندازه گیری سیگاربرگ ها شود.

طول سیگار برگ کورونا کمی بیشتر از 5 اینچ تا نهایتا 5.5 اینج است و سایز حلقه آن بین ۴۶ و ۴۲ متغیر است. این کوچک بودن نسبی سایز حلقه سیگار به این معنی است که کورونا بیشتر و بهتر از روبوستا می سوزد.

روبوستو (Robusto)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 5 × 50
 • حدود سایز در واحد متریک: 127 × 20
سیگار برگ Robusto از camacho
سیگار برگ روبوستو از کاماچو

روبوستو سایز نسبتا جدیدی است که در بعضی بازارها از جمله آمریکا محبوبیت خیلی زیادی دارد.
ویتولای نزدیک به روبوستو طبق نامگذاری های کوبایی ویتولای روتشیلد است که اندازه آن 48 × 4/5 است که اسم آن از بانکداری آلمانی در قرن نوزدهم برداشته شده است.

سیگار برگ روبوستو طول متوسطی دارد و دودی معادل یک سیگار برگِ سایز کورونا تولید می کند. البته رینگ (سایز حلقه) بزرگتری دارد.

توجه داشته باشید که هیچ ارتباط مستقیمی بین کیفیت یک سیگاربرگ و اندازه حلقه آن وجود ندارد. بلکه این امر تا حد زیادی به نوع تنباکو استفاده شده در آن بستگی دارد. با این حال سیگار برگ های قطورتر دود بیشتری تولید می کنند چون خنک تر می‌مانند.

پتیت کورونا (Petit Corona)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 4/5 × 42
 • حدود سایز در واحد متریک (میلی متر) : 114 × 17
سیگار برگ Petit Corona از Rafael Gonzalez
سیگاربرگ پتیت کورونا از رافائل گونزالز (امضای رافائل را زیرش می بینید)

پتیت در زبان فرانسوی به معنای کوچک است و به عنوان پستون به کرونا اضافه شده و نام این سایز را تشکیل داده. در کوبا نیز به جای پتیت کورونا، کورونای نصفه یا Mareva می گویند.

گرچه سیگار کوچکی است ولی کوچکترین سیگار قابل خرید نیست، هرچند یکی از کوچکترین سیگاربرگ های دست پیچ است.


معمولا ساخت سیگار در این اندازه کوچک و پیچیدن تنباکو در این مقدارکم به وسیله ماشین انجام می‌شود، چون به صورت دستی پیچیدن چنین سیگار برگ های کوچکی کار نسبتا دشواری است ولی به هر حال سیگار برگ پتیت کرونا را به صورت دستی هم می‌پیچند و ماشینی هم پیدا می‌شود.

با توجه به قیمت و نیز مدت زمانی که می توانید از آن استفاده کنید(حدود 30 دقیقه) این سیگار یک انتخاب عالی می باشد و قیمت اش هم نسبتا کم است و از مدل های بزرگتر ارزان تر.

گوردیتو (Gordito)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 5/4 × 60
 • حدود سایز در واحد متریک: 114 × 24
سیگار برگ Gordito از Nub
سیگار برگ گوردیتو از ناب

گوردیتو یک فرمت جدیدی از سیگار است که به لطف رده سیگاربرگ های “ناب”(Nub) برند oliva معروف شده است. این سیگار به دلیل کوتاه بودن طول‌اش و ضخیم بودن سایز حلقه ای که دارد، تجربه کشیدن لذت بخشی در زمان کوتاه برای شما فراهم می‌ کند.

این نوع سیگار برای کسانی که می خواهند دود زیادی را تجربه کنند و درعین حال وقت زیادی برای سیگاربرگ هایی با ویتولای بزرگ ندارند، یک انتخاب بسیارعالی می باشد .این سیگار در مقایسه با اندازه سیگاربرگ های بزرگتر، ارزان تر است.

بیشتر تولید کننده های غیر کوبایی چنین سیگاربرگ های تولید می‌کنند، بعضی از برندهای کوبایی نیز اخیرا سعی می‌کنند این ویتولا را هم بسازند ولی بیشتر به فرمت(ویتولا)های روبوستا و روتشیلد نزدیک اند.

گوردو (Gordo)

سیگار برگ Gordo از la gloria
سیگار برگ سایز گوردو از لاگلوریا
 • حدود سایز در واحد اینچ: 6 × 60
 • حدود سایز در واحد متریک: 152 × 24

گوردو برادر بزرگتر گوردیتو است، گوردو سیگاری ضخیم و چاق است. نام آن در اسپانیایی به معنای “چاق” است. طولش تقریبا اندازه تورو است اما به دلیل سایز حلقه بزرگترش دود بیشتری تولید می کند.

بعضی مواقع به هرسیگاری که سایز حلقه اش بزرگ بوده و به طور کلی بزرگتر از 60 باشد گوردو می گویند.
به طور مثال سیگار JFR Lunatic و Asylum 13 گوردوهایی هستند که اندازه شان حدود 80 × 8 می باشد!

تورو (Toro)

سیگار برگ ویتولا Toro
سیگاربرگ سایز تورو از داویدف
 • حدود سایز در واحد اینچ: 6 × 50
 • حدود سایز در واحد متریک: 152 × 20

نام دیگر آن کورونا گوردا (Corona Gorda) است. تورو نیز سایز جدیدی است که هنگام کشیدن تجربه ای تقریبا برابر روبوستا می دهد. معمولا اندازه بزرگ تر می تواند تغییرات زیادی مثل افزایش زمان کشیدن بیشتر از یک ساعت ایجاد کند.

سایز تورو دراصل کوچک تر از آنچه در بالا نوشته ام بوده یعنی در اصل 5/8 5 × 46 بوده که چون خیلی به سایز روبوستا نزدیک بود، تولید کننده ها به جایش اخیرا از سایز 6 × 50 استفاده می کنند.

پاناتلا (Panatela)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 6 × 34
 • حدود سایز در واحد متری (میلی متر): 152 × 14

پاناتلا با داشتن طولی برابر با گوردو، قطر کمتری دارد. سایزی که قرن ها قدمت داشته و بیشتر انتخاب نجیب زاده ها و اشراف زادگان بوده است. اما در قرن ۲۰ ام شهرتش کاهش یافت.

مدتی تبلیغ می‌شد که این سایزبرای خانم ها سایز مناسبی است و فروش‌اش افزایش یافت، ولی محبوبیتش افت کرد، هرچند سایز بسیار خوب و مناسبی است هم برای خانم ها و هم آقایان.

هم چنین در کارخانجات سیگار برگ کوبا این سایز به راحتی پیدا می شود.

لانزدیل (Lonsdale)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 5/6 × 42
 • حدود سایز در واحد متریک: 165 × 16
سیگار برگ Lonsdale از rafael gonzalez
سیگار برگ لانزدیل از رافائل گونزالز

اسم این سیگار که در قدیم به آن سرونته هم گفته میشد، از روی اسم لرد انگلیسی الهام گرفته شده است.

کارخانه سیگار برگ کوبایی رافائل گونزالز این برند را اولین بار تولید کرد و هنوز هم تولید می کند.

سایز لانزدیل در کنار سایز های معروف تر چرچیل و گوردو کمتر شناخته شده است.

چرچیل (Churchill)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 7 × 48
 • حدود سایز در واحد متریک: 179 × 19
سیگار برگ Churchill از Romeo y Julieta
سیگار برگ سایز چرچیل از رومئو ژولیت

سایز چرچیل، اسمش را ازیکی از معروفترین افراد سیگاری جهان “وینستون چرچیل” الهام گرفته است. طول آن بسیار بزرگ و اندازه سایز حلقه آن نیز بزرگتر از معمول سیگاربرگ هاست.

کارخانه رومئو ژولیت ادعا می کند که چرچیل به سیگاربرگ Julieta No. 2 از این برند خیلی علاقه داشته و به همین خاطر به افتخار او و چند سال پس از مرگش اسم این سیگاربرگ و سایزش را به نام چرچیل تغییر داده.

به طور خلاصه، چرچیل اندازه طولش یک اینچ بزرگتر از تورو است که تجربه متفاوتی را برای مصرف کننده ایجاد می کند. و طعم های بیشتری را عرضه می کند.

معمولاً کیفیت و طعم سیگار برگ های با کیفیت و بزرگ بعد از مدتی سوختن تغییر می کند، زیرا دود و روغن در تنباکو نفوذ می کند به خاطر حرارت و طعم به دهان می‌رسد.

تورو گرند طولش خیلی شبیه چرچیل است. به جز سایز حلقه اش که حدود ۵۲ است.

سیگار برگ Lancero از Cohiba
سیگار برگ لنسرو از کوهیبا

لنسرو (Lancero)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 7/5 × 38
 • حدود سایز در واحد متریک: 190 × 15

اساسا یک اینچ بلندتر از پاناتلا بوده و محصولی خاص است.

می گویند از سایز های مورد علاقه فیدل کاسترو همین سایز بوده که هم خودش سیگاربرگ های لنسرو می کشیده و هم سیگار برگ هایی که به میهمانان سیاسی اش هدیه می داده ازین مدل بوده.

دابل کورونا (Double Corona)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 7/5 × 50
 • حدود سایز در واحد متریک: 190 × 20
سیگار برگ Double Corona از Hoyo
یک سیگار برگ دابل کرونا از هویو

گفته می شود این ویتولا مورد علاقه نخست وزیر انگلیس است. با اینکه سایز دیگری به نام او زده شده!

اگر چه دقیقا دو برابر سایز کورنا نیست اما باز هم مقداری از آن بزرگتر است. با دابل کورونا می توانید رایحه های متفاوت و عالی را تجربه کنید. چون معمولاً کیفیت و طعم سیگار برگ های با کیفیت و بزرگ بعد از مدتی سوختن تغییر می کند، زیرا دود و روغن در تنباکو نفوذ می کند به خاطر حرارت و طعم به دهان می‌رسد.

گرن کورونا (Gran Corona)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 9/25 × 47
 • حدود سایز در واحد متریک: 235 × 19

گاهی ممکن است به سیگار گرن کورونا هم بر بخورید. این نوع سیگار با طول ویتولای حدود ۹ اینچ و سایز حلقه تقریبی حدود ۵۰ اینچ بزرگ تر از دابل کورونا است.

این ویتولا بعضی مواقع به اسم پرزیدنته (Presidente) هم شناخته می شود. گرن کورونا مدلی بلندتر از دابل کورونا است. اگر چه سایز حلقه‌اش به بزرگی دابل کورونا نیست.
اگر شما ساعات بیکاری زیادی دارید، می توانید از کشیدن این سیگارها لذت ببرید.

سایزهای مختلف سیگار برگ فیگورادو

اندازه سیگار برگ فیگورادو
این سیگاربرگ های فیگورادو معمولا در این سایز ها تولید می‌شوند.

بیشتر سیگارهای فیگورادو از همان فرمت اندازه‌گیری مدل پارجو پیروی می‌ کنند، و با همان نام ها شناخته می شوند، ولی برخی سایزهای اختصاصی هم دارندکه مخصوص سیگار های فیگورادو است.

شکل‌های مختلف سیگار برگ های فیگورادو که بالاتر دیدید، هر کدام سایز استانداردی دارند که معمولا در همان اندازه ساخته می‌شود که در عکس می‌بینید، ولی گاهی در سایزهایی غیر استاندارد هم ساخته می‌شود که در ادامه در موردشان می‌نویسیم.

سایز سیگاربرگ بلیکوسو

 • حدود سایز در واحد اینچ: 5.5×50
 • حدود سایز در واحد متریک: 140×20
Hoyo de monterry سیگار برگ belicoso
سیگار برگ بلیکوسو از هویو

سایز استاندارد بلیکوسو نیم اینچ از روبوستو بلندتر است که طولِ قسمت شیب دار انتهای این سیگاربرگ است که از روبوستا بلند ترش می‌کند.

سیگاربرگ های بلیکوسو سایز متوسطی دارند و گاهی در سایز های بزرگتری هم ساخته می‌شوند که به آن‌ها بلیکوسو گوردو می‌گویند.

سایز سیگاربرگ تورپدو

 • حدود سایز در واحد اینچ: 6×48
 • حدود سایز در واحد متریک: 152×19

سیگار برگ‌های مدل تورپیدو تقریباً هم اندازه سیگاربرگ‌های تورو هستند. این نکته را بدانید که هنگام بریدن فیگورادو، معمولا مقدار نسبتاً زیادی از طول آن از دست می رود. بنابراین اندازه نهایی سیگار نزدیک به کورونا می شود.

یک سیگار برگ تورپیده


تورپدوها معمولا حدود ۶ اینچ طول داشته و سایز حلقه هایی کمتر از ۵۰ دارند.

سایز سیگاربرگ پیرامید

 • حدود سایز در واحد اینچ: 6×52
 • حدود سایز در واحد متریک: 152×21

معمولا سایز این سیگاربرگ‌ها بسیار شبیه سیگاربرگ‌های تورپدو است. بیشترین تفاوت بین آن ها قطرضخیم تر در انتها آن (محل روشن کردن) است که در سر سیگار این ضخامت کاهش می یابد.

اندازه های پرفکتو سالومون (Salomon Perfecto)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 7.25×57
 • حدود سایز در واحد متریک: 184×23

پرفکتوها تنوع سایز بیشتری نسبت به بقیه ویتولا ها دارند یکی از رایج ترین آنها سالومن است که دارای طول بیش از 7 اینچ است.

پرفکتوهای کوچکتری هم هستند که معمولا مانند تورپیده قطرشان در طول سیگار کم می‌شود.

سیگار برگ پرفکتو سالومون پرفکتو دیادما

اندازه های پرفکتو دیادما (ِDiadema Perfecto)

 • حدود سایز در واحد اینچ: 8×55
 • حدود سایز در واحد متریک: 203×22

یکی از اندازه های خاص پرفکتو، مدل دیادما است که 8 اینچ طول و قطری برابر با 55 دارد. همان طور که حدس زدید این مورد بسیار نادر است. آن ها مثل مدل سالومن سیگارهای بزرگی هستند، اما تا حدودی نازک تر هستند. بر خلاف سیگارهای پرفکتو کوچک تر، اکثر قسمت های این سیگار صاف بوده و انحنا ندارد.

برای نوشتن این مطلب از نوشته‌ی سایت bespokeunit استفاده شده.

bit.ly/CigarVitolas

درباره نویسنده

Rezaraki

دیدگاهتان را بنویسید

3 دیدگاه