سیگاربرگ

رنگ سیگار برگ چه معنایی دارد؟ با انواع رپر سیگار برگ آشنا شوید.

رنگ سیگار برگ

سیگارهای برگ در رنگ‌های مختلف، تحت عناوینی مانند مادورو (maduro) یا کلارو (claro) عرضه می‌شوند. این اصطلاحات به طور خاص به رپر (لفاف) سیگار (wrapper) یعنی برگی که به دور سیگار پیچیده شده است اشاره می‌کنند.

رنگ بندی رپر (لفاف) سیگار برگ علاوه بر اینکه به آن جذابیت ظاهری می‌دهد، تاثیر به سزایی بر روی طعم آن نیز می‌گذارد. همان‌طور که در این مقاله مشاهده خواهید کرد این رنگ‌ بندی به سادگی «سیگار‌های برگ تیره سنگین‌تر هستند» نیست، اگرچه همبستگی‌ای میان این دو وجود دارد.

برای دیدن انواع شکل و سایز سیگار برگ کلیک کنید.

مانند یادگیری شکل و اندازه‌ی سیگار، درک رنگ آن می‌تواند در تجربه‌ی شما تاثیر زیادی بگذارد. پس ادامه‌ی مطلب را برای یادگیری کامل درباره‌ی رپر (لفاف)های سیگار‌ برگ و رنگ‌های متنوع آن بخوانید.

با رپر (لفاف) سیگارهای برگ و رنگ آن‌ها آشنا شوید

یادگیری درباره‌ی سیگارها یک ماجرای پیچیده و کمتر شناخته شده است. تسلط کامل بر موضوع سیگارهای برگ امری غیرممکن به نظر می‌رسد. این در حالی است که مطالبی که پیرامون این موضوع منتشر می‌شوند غالبا متناقض نیز هستند.

البته در این مطلب آموزشی فقط اطلاعات دقیق به شما خواهیم داد. اینجا شما قادر خواهید بود تا درباره‌ی رنگ‌ها مختلف رپر (لفاف) سیگارهای برگ و ویژگی‌های مخصوص آن‌ها یاد بگیرید. علاوه بر این شما قادر خواهید بود که بتوانید ویژگی‌های یک رپر (لفاف) مرغوب و توتونی که در ساخت سیگار استفاده شده است را تشخیص دهید.

رپر (لفاف) سیگار چیست؟

اجزاء سیگار برگ
آناتومی یک سیگاربرگ

همانطور که قبلا هم گفته بودیم، رپر (لفاف) سیگار همان برگی است که به دور آن پیچیده می‌شود. در نتیجه رپر (لفاف)، تنها برگ توتونی است که می‌شود به طور مستقیم در یک سیگار برگ دید. در واقع یکی از اصلی‌ترین چیزهایی که علاقه‌مندان به سیگار برگ به آن توجه می‌کنند رپر (لفاف) آن است. به همین دلیل رپر (لفاف) سیگار بیشتر برای زیبا شدن ظاهر سیگار است. اگرچه بعضی سیگارها از رپر (لفاف) برای تقویت طعم توتون سیگار استفاده می‌کنند.

به طور کلی تولید کننده‌گان کوبایی‌ ادعا می‌کنند که رپر (لفاف) یا «capa» یک برگ جذاب است که ظاهر ناخوشایند بایندر را پنهان می‌کند.از طرفی تولید کنندگان کشورهای جمهوری دومنیکن، هندوراس و نیکاراگوئه از رپر (لفاف)ها خوش‌طعم و غنی استفاده می‌کنند. تنوع رنگ در رپر (لفاف) سیگارهای برگ وابسته به فرآیند آماده سازی و تخمیر آن است. رپر (لفاف) یک سیگار برگ چیزهای زیادی در مورد آن به ما می‌گوید چرا که توتون رنگ خاصی را در طول فرآیند تخمیر و کهنه شدن به خود می‌گیرد.

در مورد برگ های تشکیل دهنده سیگار برگ (فیلر و بایندر) در مقاله ی “سیگار برگ چیست؟ همه چیز در مورد سیگار برگ.” می توانید بیشتر بخوانید.

چگونه یک رپر (لفاف) سیگار با کیفیت را شناسایی کنیم؟

عکس زیبا سیگاربرگ

 

مانند بسته بندی یک محصول یا جلد یک کتاب، رپر (لفاف)سیگار طوری انتخاب می‌شود که از نظر زیبایی خوشایند باشد. در واقع رپر (لفاف) سیگار برگ به منزله‌ی معارفه‌ی آن است. به همین خاطر وسواس خاصی در مورد ظاهر سیگار در علاقه‌مندان به سیگار برگ شکل می‌گیرد.

برای اینکه رپر (لفاف)جذاب باشد، برگ استفاده شده باید نازک، ظریف و تا جای ممکن حاوی کمترین رگبرگ باشد. نتیجه باید یک بافت صاف به همراه سطحی روغنی باشد. به طور مشابه برگ استفاده شده باید بزرگ باشد تا از پدیدار شدن خطوط زیاد روی سیگار برگ جلوگیری شود.

به طور متضاد رپر (لفاف) کم‌ کیفیت دارای لک می‌باشد. این به معنی آماده‌سازی نامناسب یا عجولانه‌ی رپر (لفاف) است. همچنین وجود رگبرگ‌های کلفت و قابل مشاهده معمولا به این معنی است که تنباکوی درشت‌تری برای ساختن رپر (لفاف) استفاده شده است.

به طور مشابه ترک‌ها و بریدگی‌های رپر (لفاف) معمولا نشانه‌های بدی هستند. آن‌ها به این معنی هستند که سیگار برگ با بی‌دقتی یا در محیطی خشک نگه‌داری شده‌اند. از طرفی وجود نشانه‌هایی از کپک روی رپر (لفاف) ، معمولا نشان‌دهنده‌ی بیش از حد مرطوب بودن محیط نگه‌داری است.

رپر (لفاف) سیگاری که بافت زبر دارد معمولا زشت به نظر می‌رسد. البته گاهی اوقات رپر (لفاف) به طور عمد اینگونه انتخاب می‌شود تا مصرف کننده را متوجه طبیعت خشن خود بکند!

کدام برگ‌های توتون برای رپر (لفاف) سیگار استفاده می‌شوند؟

برگ های گیاه تنباکو
یک بوته ی تنباکو و اسم برگ های مختلف آن

از آنجایی که یک رپر (لفاف) جذاب باید برگی نازک و ظریف و با حداقل رگبرگ‌های قابل مشاهده باشد، از توتون لیگرو (ligero) نمی‌توان در ساخت رپر (لفاف) استفاده کرد. از طرفی آرومای (عطر سیگار) غنی و روغنی نیز بسیار دلچسب است، در نتیجه برگ‌های خشک و بدون طعم ولادو (velado) نیز نمی‌توانند برای رپر (لفاف) سیگار استفاده شوند. به همین علت از توتون سکو (seco) برای رپر (لفاف) استفاده می‌شود. این برگ‌ها در عین نازک بودن و رگبرگ نداشتن، روغنی و آروماتیک هستند.

این برگ‌ها به دقت در شرایط ایده‌آل کشت و رشد می‌یابند. به طور مثال بعضی از توتون‌ها زیر لایه‌ای از پارچه نازک رشد می‌یابند تا از اینکه نور خورشید باعث کلفت شدن برگ‌های آن شود جلوگیری شود.

پس از برداشت توتون، فرآیند آماده سازی به صورت بسیار محتاطانه بر روی آن انجام می‌شود تا از اینکه رپر (لفاف) حاصل عاری از هر گونه لکه و رنگی یکدست باشد.

رنگ‌های مختلف رپر (لفاف)

برگ تنباکو
برگ‌های تنباکو به خاطر عواملی از جمله میزان تخمیرو کهنه شدن شان رنگ هایشان مختلف است.

بسته به روش تخمیر و آماده سازی توتون، رنگ و بافت رپر (لفاف) می‌تواند متفاوت باشد. طول بازه‌ی کامل این رنگ‌ها به دلیل وجود دانه‌های مختلف، سرسام آور است.

اگرچه رپر (لفاف) بخش کوچکی از یک سیگار برگ است، رنگ آن می‌تواند نماینده‌ی طعم و قدرت سیگار باشد. به نحوی که سیگارهای دارای رنگ روشن سیگار‌های ملایم‌، و سیگارهای تیره‌تر قوی‌تر هستند. اگرچه بهتر است این را به یاد داشته باشیم که موارد استثنائی هم وجود دارد که نمی‌توانید از روی رنگ سیگار قدرت آن را شناسایی کنید.

گاهی اوقات برای ساده‌تر شدن دسته‌ بندی رنگ‌ رپر (لفاف)ها، از مقیاس کلورادو (colorado scale) استفاده می‌شود. این مقیاس رنگ‌های  مختلف را در هفت دسته‌ی کلی، مانند تصویر زیر تقسیم بندی می‌کند.

رنگ های مختلف سیگار
رنگ های سیگاربرگ و اسم رنگ ها

  رپر(لفاف) کاندلا (candela)

اسم دیگر: کلاریسیمو, دابل کلارو,رنگ مخصوص بازار آمریکا

سیگاربرگ کاماچو کاندلا
این رنگ معمولا فقط در آمریکا پیدا می شود.

این لفاف بیشتر برای بازار ایالات متحده‌ی آمریکا استفاده می‌شود. این برگ‌های جوان می‌توانند بلوندروشن یا سبز باشند. فرآیند آماده سازی این برگ‌ها کمی بعد از برداشت آغاز می‌شود و از طریق یک روش سریع مانند خشک کردن روی آتش ذغال آن را خشک می‌کنند. گاهی اوقات این برگ‌ها را با شعله‌ی شمع تخمیر می‌دهند که به همین خاطر نام کاندلا را به آن‌ها داده‌اند.

کلروفیل این برگ‌ها در طی فرآیند سریع خشک کردنشان، در آنها باقی می‌ماند. به همین خاطر این لفاف‌ها رنگ سبز دارند. به همین خاطر است که به سیگار‌های سبز رنگ کاندلا، و به سیگارهای بلوند کلاروی دوبل می‌گویند.

رپر(لفاف) کلارو (claro)

اسم دیگر: کانتیکت شِید

سیگار برگ کانتیکت شید
سیگار برگ با رنگ کلارو

توتون کلارو در زیر چادرهایی با پارچه‌ی نازک کشت می‌شود و چادر باعث می‌شود که شدت نور دریافتی توتون کاهش پیدا کند و گیاه در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد نیز حفظ شود. بعد از خشک کردن برگ این توتون توسط هوا، رنگ آن طلایی می‌شود.

اگرچه کلارو مشهورترین نمونه‌ی این فرآیند است، ولی به صورت انحصاری برای ناحیه‌ی شمال شرق آمریکا نیست. کلارو در اکوادور نیز یافت می‌شود که طعم و آرومای ملایمی دارد.

رپر(لفاف) کلورادو کلارو (colorado claro)

سیگار برگ داویدف
سیگار برگ با رنگ کلورادو کلارو

اسم دیگر: رنگ طبیعی، رنگ مخصوص بازار انگلیس

برگ‌های قهوه‌ای رنگ کلورادو کلارو زیر نور مستقیم آفتاب رشد می‌کنند. به این برگ‌ها اجازه داده می‌شود که تا حد امکان بالغ شوند. نتیجه یک لفاف به اصطلاح طبیعی است که نه خیلی تیره است و نه خیلی روشن. گاهی اوقات از این سیگارها به عنوان «انتخاب بازار انگلیس» یاد می‌کنند.

سیگار برگ کلورادو
سیگار برگ با رنگ کلورادو

رپر(لفاف) کلورادو (colorado wrapper)

با آرومای معطر و طعم غنی، لفاف کلورادو یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها است. معمولا آن را زیر سایه کشت می‌کنند و بیشتر از همتای روشن‌تر خود (کلارو) نگه‌داری می‌کنند تا به خوبی بالغ و قدرتمند شود.

این رپر هم البته معیار قرار گرفته و بقیه رنگ ها را بر اساس آن نام گذاری می کنند. بیشتر سیگاربرگ ها هم در این رنگ یافت می شوند.

رپر(لفاف) کلورادو مادورو (colorado maduro)

سیگار برگ با رنگ مخصوص اسپانیا
سیگار برگ با رنگ کلورادو مادورو

اسم دیگر:  رنگ مخصوص بازار اسپانیا

این لفاف همانطور که از اسمش مشخص است رنگی بین کلورادو و مادورو دارد. این لفاف با عنوان «انتخاب بازار اسپانیا»‌ نیز شناخته می‌شد، اگرچه مدت زیادی است که دیگر به اینطور نیست.  بعضی از افراد ادعا می‌کنند که با کمی آماده‌سازی کمتر نسبت به لفاف مادورو، این برگ‌ها طعم و آرومای بهتری دارند.

رپر(لفاف) مادورو (maduro)

سیگار برگ مادورو
سیگار برگ با رنگ مادورو

لفاف مادورو (به معنی «بالغ» در زبان اسپانیایی) یکی از مشهورترین لفاف‌های سیگار برگ است که طرفداران پر و پا قرص خود را دارد. این لفاف معمولا از بالاترین برگ‌های گیاه که بیشترین دریافت نور خورشید را داشته‌اند تهیه می‌شوند. این برگ‌ها می‌توانند سال‌ها آماده سازی و تخمیر را تاب بیاورند.

برای اینکه این برگ‌ها در دمای داغ محفظه‌ی فشار آسیب نبینند، برگ‌های مادورو اغلب بزرگ و کلفت هستند. حاصل آن این است که لفاف مادورو قدرتمند است و طعم شیرین و میزان نیکوتین بیشتری دارد.

رپر(لفاف) اسکورو (oscuro)

سیگار برگ سیاه، نیگرو و لیگرو
سیگار برگ با رنگ اوسکورو

اسم دیگر:  مشکی، سیاه، لیگرو، نیگرو

مانند مادورو، اسکورو از بالاترین برگ‌های گیاه که بیشترین نور را جذب کرده‌اند تهیه می‌شود. با این تفاوت که آن‌ها را تاجایی که ممکن است می‌گذارند بر روی گیاه باقی بماند. پس از برداشت، این برگ‌ها می‌توانند نسبت به مادورو طولانی‌تر و در شرایط سخت‌تری آماده‌سازی شوند که می‌تواند تا چندین سال طول بکشد!

نتیجه‌ی این فرآیند یک لفاف تیره‌ی تقریبا سیاه رنگ است که بافت زبر و طعمی مخصوص دارد. به علت زحمت زیادی که تهیه این برگ‌ها دارد، این لفاف بسیار کم‌یاب است.

محدودیت مقیاس کلورادو

همانطور که قبل‌تر گفتیم، مقیاس کلورادو لفاف‌ها را در یکی از هفت طبقه‌ی بالا دسته بندی می‌کند. اگرچه این مقیاس درک این رنگ‌ها را برای ما راحت می‌کند ولی بسیاری از رنگ‌ها و تفاوت‌های ظریف را از قلم می‌اندازد. به طور مثال بذر‌های کورویو (corojo) و هابانا (habana) که رنگ های منحصر به فردی دارند، در این مقیاس نادیده گرفته شده‌اند.

به طور مشابه شرکت‌های متفاوت ممکن است رنگ‌های مختلف را به نحوی دیگر تعریف کنند. مثلا “کلارو”ی یک شرکت ممکن است “دابل کلارو” شرکتی دیگر باشد. در واقع این مقیاس بیش از اینکه یک مقیاس استاندارد باشد، یک راهنمای بصری است تا بتوانید با آن از تنوع مختلف اشاره شده لذت ببرید.

قدم بعدی چیست؟

حالا که در مورد انواع رنگ های سیگار برگ اطلاع کسب کردید، خوب است با نحوه ی حرفه ای کشیدن سیگار برگ هم آشنا شوید. که در مقاله ی “سیگار برگ را چطور درست و مانند حرفه ای ها بکشیم؟” می توانید بخوانید.

و در مورد تاریخچه سیگار برگ و انواع شکل ها و سایز هایش هم در مقاله”سیگاربرگ دقیقا چیست؟ همه چیز در مورد سیگاربرگ.” مطالعه کنید.

و اگر در نگه داری و کشیدن سیگار برگ به مشکلی خوردید در مقاله ی “حل مهم ترین مشکلات سیگار برگ، از خشکی سیگار برگ تا نصفه سوختنش.” راه حلش را بیابید.

در نوشتن این مقاله از مطلب سایت Bespokeunit استفاده شده.

درباره نویسنده

Rezaraki

دیدگاهتان را بنویسید

3 دیدگاه