استایل مردان پیرایش

بهترین مدل‌های ریش برای مردان کوتاه قد

کوتاه یا بلند بودن به ژن و قومیت شما بستگی دارد. کوتاه فرض شدن یک مرد کاملا امری نسبی است چون میانگین قد افراد از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در آمریکا و انگلیس میانگین قد مردان 175 سانتی‌متر است در حالی که در کشورهای آسیایی این مقدار به 162 سانتی‌متر می‌رسد. در ایران میانگین قد مردان 170 سانتی‌متر است. حالا اینکه کوتاه یا بلند هستید اهمیت زیادی ندارد اما هر مردی باید چند مدل ریش برای مردان کوتاه قد را بشناسد.

اگر قدبلند نیستید و دنبال چند مدل ریش مناسب برای خود می‌گردید، خبرهای خوبی برایتان داریم. در این مقاله در مورد بهترین مدل‌های ریش برای مردان کوتاه‌قد صحبت کرده و آن‌ها را راهنمایی خواهیم کرد که بسته به شخصیتشان باید ریش‌های خود را نگه دارند یا نه. اول از همه باید به اطلاعتان برسانیم که یک مرد کوتاه با ریش مناسب بسیار شیک و باکلاس قلمداد می‌شود. این یک افسانه است که مردان کوتاه قد چهره‌ی بچگانه (baby face) دارند. جدا از این، گذاشتن ریش به هر کس چهره‌ای مردانه‌تر می‌بخشد.

آیا ریش باعث می‌شود بهتر به نظر برسید؟

مقایسه ریش تراشیده و ریش کوتاه “جورج کلونی”


قطعا همین طور است، بستگی دارد چطور آن را کوتاه می‌کنید. ریش همان کار را برای مردان می‌کند که آرایش برای خانم‌ها. چون ریش معایب شما را پنهان می‌کند و برش‌های تیز و خصوصیات چهره‌تان را برجسته‌تر می‌سازد. در این‌جا چند نمونه از آن‌ها را می‌خوانید:

 • اگر خط چانه یا استخوان گونه‌ی برجسته‌ای ندارید، ریش می‌تواند به شما کمک کند جنبه‌های تیز چهره‌تان را برجسته‌تر کنید و مردانه‌تر به نظر برسید.
 • اگر ابروهای پرپشتی دارید، گذاشتن ریش به شما کمک خواهد کرد بین قسمت‌های مختلف صورت تعادل ایجاد کنید.
 • اگر از جوش و آکنه رنج می برید، قطعا باید به فکر نگه داشتن ریش‌های خود باشید چون به طرز هوشمندانه‌ای آن‌ها را پنهان می‌کند. همچنین گاهی تراشیدن صورت ممکن است برایتان سخت باشد.
 • آیا چهره‌ی جوانی دارید؟ با داشتن ریش جنبه‌های بچگانه چهره ناپدید می‌شود و صورتتان مردانه‌تر دیده می‌شود. بدین صورت بالغ‌تر به نظر می‌رسید.

بهترین مدل‌های ریش برای مردان کوتاه قد

مدل‌های ریش فراوانی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید اما وقتی صحبت از مردان قد کوتاه به میان می‌آید، باید خیلی چیزها را در نظر داشته باشیم. هر شکلی از اصلاح صورت با قد آن‌ها جور در نمی‌آید، مخصوصا ریش کامل چون ریش کامل می‌تواند باعث شود صورت آن‌ها بزرگ‌تر دیده شود و بدن آن‌ها غیر متناسب به نظر برسد.

برای اینکه موضوع را برایتان ساده کنیم در این‌جا بهترین مدل‌های ریش که یک مرد با قد کوتاه باید امتحان کند را آورده‌ایم.

1- ته ریش


بین تمام مدل‌های ریش در دسترس برای مردان، ته ریش ساده‌ترین آن‌ها از نظر نگهداری است. ته ریش به اغلب حالت‌های چهره می‌آید و یکی از مناسب‌ترین مدل‌ها برای مردان قد کوتاه است. این مدل که به “ریش سه‌روزه” نیز معروف است، استایلی مناسب برای هر مرد و هر شرایطی است. ته‌ریش همچنین اندکی بلوغ به چهره‌های جوان‌تر اضافه می‌کند. با وجود اینکه گذاشتن ته‌ریش و نگهداری آن زحمت زیادی ندارد، اما بسیار مهم است که به یک اصلاح خوب و طبیعی برسید نه اینکه انگار یادتان رفته اصلاح کنید.

طبق تحقیقی که در دانشگاه Nurthumbria انجام گرفت، خانم‌ها مردان با ته‌ریش را ترجیح می‌دهند و تحقیق دیگری از برند اصلاح Remington از هر پنج مرد یک نفر با ته‌ریش حس می‌کند سکسی‌تر شده.

نگهداری از ته ریش:

ته‌ریش نگهداری بسیار کمی می‌خواهد اما این بدین معنی نیست که اصلا نگهداری لازم نیست. برای اینکه ته‌ریش در بهترین حالت خود باقی بماند به مقداری اصلاح و پیرایش ساده و ابتدایی نیاز است تا مرتب و تمیزتر به نظر برسد.

 • پوست خود را دو بار در روز با مالش و اندکی خراشیدن تازه کنید تا پوست‌های مرده‌ی روی صورت کنده شده و چهره‌تان تمیزتر شود.
 • اگرچه اندازه‌ی ته‌ریش از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما اندازه‌ی مناسب برای آن بین 3 تا 4 میلی‌متر است.
 • ریش‌های اضافه روی گونه و گردن خود را با دقت خوبی بردارید. برای این کار می‌توانید از ابزارهای دقیق استفاده کنید.
 • حداقل از یک مرطوب کننده با پایه آب برای سالم و نرم نگه‌داشتن ریش‌هایتان استفاده کنید.

2- ریش کوتاه


همه مردان ریش بلند و کامل را نمی‌پسندند. این نسخه‌ی تمیزتر ریش بلند است که متنوع‌تر است، کم‌تر در چشم قرار می‌گیرد و برای محیط‌های اداری بسیار مناسب می‌باشد. اینکه ریش کوتاه به صورت شما می‌آید یا نه کاملا بستگی به الگوی رشد ریش شما دارد. برای مثال، این مدل برای مردانی که الگوی رشد ریش یکنواخت روی صورتشان دارند عالی می‌شود. پس اگر ریشتان تکه تکه و بلند و کوتاه رشد می‌کند بهتر است به دنبال مدل‌های دیگر ریش بروید.

برخلاف ریش بلند، ریش کوتاه برای حفظ شکل ریش نیاز به نگهداری کمتری دارد و شما مجبور نیستید با کلی بر هم ریختگی و نامرتبی در مدل ریشتان دست و پنجه نرم کنید؛ مانند گیر کردن غذا بین ریش یا نامتقارن کوتاه کردن آن. اما پیش از آن که برای انتخاب مدل ریش کوتاه عجله کنید لازم است بدانید چگونه باید به خوبی از آن نگهداری کنید.

نگهداری از ریش کوتاه:

اگر بخواهیم جدی در مورد ریش کوتاه صحبت کنیم، شما باید از روز اول برای مراقبت و نگهداری از آن دست به کار شوید.

 • اجازه دهید ریشتان 1 الی 2 سانتی متر بلند شود و پس از آن با استفاده از یک ماشین اصلاح آن را مرتب نگه دارید.
 • از یک تیغ اصلاح برای برداشتن ریش‌های گونه و تمیز نگه داشتن گردن استفاده کنید.
 • هرگز از صابون یا شامپوی معمولی برای شست‌وشوی ریش‌ها استفاده نکنید. به جای آن از محصولات شوینده ریش بهره بگیرید.
 • شما باید توجه بیشتری به مالیدن روغن به سرتاسر ریشتان داشته باشید. حتی در قسمت زیر چانه و پایین فک چون در این نواحی موهای صورت بیشترین تراکم را دارند.
 • ریش خود را با یک شانه یا برس طبیعی شانه بزنید تا فوق العاده به نظر برسد.
روغن تقویت کننده ریش و سایر محصولات بهداشتی باعث تقویت، ثابت ماندن و زیباتر شدن ریش‌ها می‌شود.


برای تهیه روغن ریش و مرطوب کننده‌های مناسب می‌توانید به سایت دیجی‌کالا مراجعه نمایید.

3- ریش بزی

“رابرت پتینسون” با مدل ریش بزی


ریش بزی بهترین مدل ریش برای مردان کوتاه است چون چیزی بین ریش کامل و سبیل است. این مدل ریش از دیرباز مورد علاقه خواننده‌های راک، روشنفکران و حتی افراد سرکش بوده است. واضح است که ریش بزی برای هرکسی مناسب نیست اما هرکس که این مدل را امتحان می‌کند با چالش‌هایی در نگهداری آن روبه‌رو خواهد شد. بعضی افراد دوست دارند ریش بزی داشته باشند اما باید تلاش بیشتری داشته باشند. برخی آمادگی‌های اولیه به شما کمک می‌کند بهترین ظاهر را با این مدل ریش داشته باشید، پس اول ریش خود را تا 10 میلی‌متر بلند کنید.

نگهداری از ریش بزی:

در اینجا یک راهنمای قدم به قدم برای اصلاح صورت به این مدل آورده شده است.

 • طول صحیح ریش بزی 10 میلی‌متر است، اما شما می‌توانید هر چقدر که تمایل دارید آن را بلند کنید.
 • اصلاح را از گردن شروع کنید تا خط چانه و به سمت گونه پیش بروید تا خط مورد نظر خود برای ریش بزی را به وجود آورید پس از آن سبیل‌ها را بتراشید.
 • از تیغ و ژل اصلاح یا یک ماشین ریش‌تراش دقیق برای برداشتن موهای اطراف چانه استفاده کنید.
 • از یک مرطوب کننده بدون الکل برای جلوگیری از سوزش پس از اصلاح استفاده کنید.
 • تنوع زیادی در مدل‌های مختلف ریش بزی وجود دارد و تا وقتی آن‌ها را امتحان نکنید نمی‌فهمید کدام یک بیشتر به صورت شما می‌آید.

4- ریش پروفسوری

 

“برایان کرانستون” با ریش پروفسوری در سریال “Breaking Bad”


ریش پروفسوری که به ریش گرد هم معروف است در واقع ترکیبی از سبیل و ریش بزی گرد می‌باشد و همچنین یکی از رایج‌ترین مدل‌های ریش کوتاه در مردان است. به همین خاطر لقب “ریش استاندارد” نیز بر روی آن گذاشته شده است. این ریش در بین شرقی‌ها بسیار مرسوم است، کسانی که می‌خواهند به آسانی موقر به نظر برسند بدون آنکه موهای صورت خود را از دست بدهند. نگه داشتن ریش پروفسوری در ابتدا اندکی دشوار است چون لازم است اندازه بگیرید چه مقدار ریش می‌خواهید باقی بگذارید و باقی قسمت‌های صورت را بتراشید یا اصلاح کنید تا به یک ریش پروفسوری بی‌نقص برسید. بعد از چند بار انجام این کار به آن عادت می‌کنید، اگر همچنان این کار برایتان چالشی بزرگ باقی بماند باید اصلاح صورت خود را به یک پیرایشگر بسپارید.

نگهداری از ریش پروفسوری:

نگهداری از ریش پروفسوری با وجود ماشین اصلاح برقی کار خیلی سختی نیست. اما پیش از اصلاح لازم است مراحل زیر را بدانید.

 • بلندی موهای ریش کاملا بستگی به خودتان دارد و بهتر است ریش‌های چانه (بخش بزی) را تا 5/2 سانتی‌متر بالاتر از استخوان گلو (جوزک) ادامه دهید.
 • شکل ریش پروفسوری خود را با یک ریش‌تراش دقیق ایجاد کنید تا لبه‌های نرم و گردی را ایجاد کنید.
 • و در آخر، یادتان نرود ریش‌های خود را شانه و به خوبی اصلاح کوتاه کنید و از روغن برای ثابت نگه داشتن آن استفاده کنید.

5- ریش بالبو


امروزه مدل ریش بالبو معروف‌ترین مدل ریش برای مردان کوتاه قد به شمار می‌رود. اول لازم است تا ریشتان را کامل بلند کنید تا موی کافی برای شکل دادن این مدل ریش را داشته باشید. پیشنهاد می‌شود حداقل به مدت چهار هفته اصلاحی نداشته باشید تا ریشتان کامل رشد کند.

از سال 2008 که فیلم “iron man” پخش شد و رابرت داونی جونیور این مدل ریش را باب کرد، مدل ریش بالبو خیلی بیشتر در بین هواداران او رایج شده است. اما داشتن یک بالبوی بی‌نقص مثل آب خوردن هم نیست و به وقت و مهارت برای تراشی دقیق نیاز دارد.

“رابرت داونی جونیور” با بازی در فیلم “Iron man” باعث رایج‌تر شدن ریش بالبو شد.


نگهداری از ریش بالبو:

 • بگذارید ریشتان حداقل برای 4 هفته رشد کند.
 • وقتی ریشتان را اصلاح می‌کنید، مطمئن شوید که حداقل یک فاصله‌ی نیم سانتی‌متری بین ریش بزی و سبیل ایجاد شده باشد. این اصلی‌ترین فاکتور از ویژگی‌های بالبو است.
 • موهای باقیمانده روی صورت را به خوبی با یک ماشین اصلاح یا تیغ بتراشید.
 • همواره ریش‌های خود را به طور روزانه شانه بزنید تا از پیچ خوردگی نامنظم ریش‌ها جلوگیری کنید.
 • ریش‌های بالبو معمولا کوتاه هستند.

مدل‌های ریش که مردان کوتاه‌ قد باید از آن پرهیز کنند


حالا که در مورد چند مدل ریش برای مردان کوتاه و نگهداری از آنها صحبت کردیم چند مدل ریش را معرفی می‌کنیم که مردان کوتاه قد بهتر است از آنها اجتناب کنند با اینکه خیلی محدودیت جدی در این زمینه وجود ندارد اما برخی مدل‌های ریش ممکن است باعث شود حتی کوتاه‌تر به نظر برسید. مدل‌هایی که بهتر است از آنها پرهیز کنید عبارتند از:

 • ریش کامل
 • بند هولز (ریش کامل با سبیل بلندتر)
 • گاری بالدی (ریش کامل با انتهای گرد شده)
 • مدل پادشاهی (ریش و سبیل با چانه‌های تراشیده)
 • فن دایک (شبیه به پروفسوری با بلندی بیشتر در قسمت چانه)

در بسیاری از این مدل‌ها مجبورید ریش خود را بلند کنید که باعث می‌شود صورتتان بزرگ‌تر دیده شود. در این‌صورت یک عدم تناسب در ظاهرتان ایجاد خواهد شد چون صورت بزرگ با قد کوتاه متناسب نیست. پس در خاطرتان باشد نباید تناسب بین اجزای ظاهرتان را برهم بزنید و برای رسیدن به این مقصود از ریش‌های بلند و پر اجتناب کنید و مدل‌های کوچک‌تر و کوتاه‌تر را انتخاب کنید.

این تمام چیزی بود که لازم است در مورد مدل ریش برای مردان کوتاه بدانید. با این نکات می‌توانید مدل ریش بسیار مناسب را برای خود برگزینید. مهم نیست قدتان بلند است یا کوتاه، مهم‌تر از آن انتخاب مدلی است که به صورتتان می‌نشیند و بهترین ظاهر را فراهم می‌آورد. اجازه ندهید ریش بر چهره‌تان چیره شود بلکه کاری کنید ریش جنبه‌های مثبت ظاهرتان را برجسته‌تر کند. امیدواریم این مقاله بهتان کمک کند مناسب‌ترین مدل ریش را انتخاب کنید.

در نوشتن این مقاله از مطلب سایت mensopedia استفاده شده.

درباره نویسنده

خسرو دیهیم

دیدگاهتان را بنویسید