دودی ها! سرگرمی و تفریحات! سیگاربرگ

حل مهم ترین مشکلات سیگار برگ، از خشکی سیگار برگ تا نصفه سوختنش.

سیگار برگ و مشکلاتش

اگر سیگار برگ شما پیش از استعمال به خوبی پیچیده، آماده و بسته‌بندی نشده باشد، کیفیت آن تحت شعاع قرار می‌گیرد. در ادامه، تعدادی از مشکلات رایج درمورد سیگار برگ را بیان کرده ایم. البته نگران نباشید، زیرا این مشکلات راه حل دارند که آن ها را هم گفته ایم.

چگونه سیگاری که دچار شکاف و ترک خوردگی شده را درست کنیم؟

سیگار ترک خورده
گاهی چنین مشکلاتی برای سیگارها پیش می آید

گاهی اوقات روکش سیگار برگ دچار ترک خوردگی شده یا از هم باز می‌شود. زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که سیگار شما خشک باشد، یا کمی محکم آن را به زیرسیگاری بزنید، و یا آن را در جیب خودتان بگذارید و روی آن فشار وارد شود. روکش بعضی از سیگارها ظریف‌تر از بقیه است. اگر روکش سیگار دچار ترک خوردگی شدید یا ریختگی شده باشد قابل ترمیم نخواهد بود، اما اگر فقط در یک نقطه یا فقط در یک طرف سیگار دچار ترک خوردگی شده باشد، می‌توانید آن را برطرف کنید.

سیگار برگ خشک و ترک خورده
خشک شدن سیگار مهم ترین عامل ترک خوردنش است

روش صحیح و اصولی ترمیم روکش سیگار برگ، استفاده از پکتین یا چسب سیگار است. البته تعجب نخواهیم کرد که اگر چنین چسبی را برای چنین مواقعی در اختیار خود نداشته باشید. برای یک درمان فوری، می‌توانید از پمادهای جلوگیری از ترک لبِ برندهایی مثل چپ‌استیک و وازلین استفاده کنید. محلولی از عسل و نوشابه هم جواب می‌دهد. از آنجا که این مواد بطور طبیعی چسبناک هستند می‌توانند در چسباندن قطعات ترک خورده روکش موثر واقع شوند. اندکی از این مواد روی سطح مورد نظر بمالید، و ترجیحا سیگار را داخل بسته برنگردانید. ممکن است به بقیه سیگارها بچسبد.

چگونه یک سیگار برگ خشک شده را دوباره مرطوب کنیم؟

سیگارهای برگ باید در رطوبت نسبی ٧٠-۶۵ درصد و درجه‌ حرارت ٧٠-۶۵ فارنهایت نگهداری شوند. وقتی که می خواهید سیگار را بکشید، باید نرم و تازه باشد مانند وقتی که تازه خریده بودیدش. اگر روکش سیگار برگ شما ترک خورد یا به قدری شکننده است که با کوچک‌ترین ضربه چنین اتفاقی برایش می‌افتد، رطوبت خود را از دست داده. استعمال سیگاری که خشک شده باشد را به شما توصیه نمی‌کنم.

مشکلات سیگار برگ خشک شده

  • چنین سیگاری خیلی خوش طعم نیست و به خوبی نمی‌سوزد،
  • دودش تند و زننده می شود
  • برگ رپر (لفاف یا روکش سیگار) در دهان خرد می شود و کم کم باز می شود از روی سیگار برگ
  • و در نهایت هم خیلی سریعتر از معمول می سوزد و تمام می شود.

مرطوب کردن سیگار برگ

هیومیدور سیگار برگ
بهتر است برای تنظیم دما و رطوبت سیگاربرگ ها از هیومیدور استفاده کنید. (عکس: یک جعبه ی هیومیدور)

از رطوبت و دمای محفظه ای که سیگارها را در آن نگهداری می‌کنید اطمینان حاصل کنید. اگر رطوبت داخل جعبه کافی نیست و سیگارها خشک شده‌اند مخزن رطوبت زا را پُر کنید تا تازگی سیگارها حفظ شود.

اگر هیومیدور و مخزن رطوبت زایی، ندارید می توانید یک اسفنج ( یا یک دستمال کاغذی) را خیس کنید و کنار سیگاربرگ ها بگذارید هر دو را در جعبه ای در بسته که هوا جای خروج ندارد بگذارید یا اگر چنین جعبه ای ندارید درون نایلونی با زیپ لاک بگذاریدشان هم جواب می گیرید. ولی اجازه ندهید که آب مستقیما به سیگار برگ برسد میخواهیم فقط بخار آب به آن برسد، اگر دستگاه بخور سردی دارید هم می توانید سیگار ها را در معرض بخار آن قرار دهید ولی نه بخار مستقیم که ناگهان رطوبتش زیاد شود. (ازاینجا می توانید دستگاه های بخور سرد خوبی پیدا کنید)

این کار را هر چند وقت یکبار و به مرور انجام دهید تا روکش سیگار برگتان آسیب‌ نبیند. بخاطر اینکه اگر رطوبت را به طور ناگهانی زیاد کنید می‌تواند باعث ایجاد ترک در آن شود. اگر افزایش و کاهش دما و رطوبت بصورت نوسانی انجام شود، سیگارها منقبض و منبسط می‌شوند،و مشکلاتی برای سیگار ایجاد می کنند، بنابراین دقت کنید که این اتفاق ناگهانی رخ ندهد.

این تصور که شوک وارد کردن به سیگارها و افزایش ناگهانی رطوبت در آن‌ها باعث می‌شود سرعت تازه شدن سیگارها بیشتر شود، کاملا اشتباه است.

هرچقدر سیگار شما بیشتر خشک شده باشد، فرآیند مرطوب کردن آن بیشتر طول خواهد کشید. برای مثال، اگر رطوبت سیگار شما کمتر از ۵٠ درصد باشد، زمان زیادی لازم دارید تا رطوبت آن را به بیش از ۶۵ درصد برسانید، مخصوصا وقتی که از تعداد زیادی سیگار نگهداری می‌کنید.

بعد از پر کردن منبع رطوبت (یا همان اسفنج یا دستمال خیس)، مؤثرترین کار این است که صبر کنید. هر روز وضعیت رطوبت سیگارها را بررسی کرده و از اینکه منبع رطوبت منظم و ثابت سیگارها را مرطوب می‌کند اطمینان حاصل کنید. به سیگارها چند مدت زمان بدهید تا به آن سطح مناسب برسند. به افزودن آب به مخزنش ادامه دهید تا به ۶۵ یا ٧٠ درصد رطوبت دست پیدا کنید. باز هم فراموش نکنید که برای دستیابی به این سطح از رطوبت باید به سیگارهایتان زمان دهید. در این فرآیند هر از گاهی آن‌ها را بچرخانید که همه طرفشان یکنواخت مرطوب شوند.

چگونه سیگاری که بیش از حد مرطوب شده را مناسب‌سازی کنیم؟

برخی از متخصصین امر معتقدند سیگار هرچه اسفنجی تر و نرم تر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است؛ این موضوع درست نیست! افراد زیادی هستند که درصد رطوبت جعبه سیگار را بیش از حد افزایش می‌دهند. بالاتر از ٧٢ درصد برای سیگار برگ جایز نیست.

مشکلات یک سیگار بیش از حد مرطوب شده

سیگار خیس
بعضی ها قبل از کشیدن سیگار خیسش می کنند!

وقتی سیگار اینقدر زیاد مرطوب شود،

  • سخت تر روشن می شود و سخت هم می سوزد
  • به درستی نمی‌سوزد،
  • چه بسا حتی خاموش شود حین کشیدن سیگار،
  • و نا متوازن بسوزد، مثلا برگه رویی سیگار برگ (رپر) نسوزد و فیلر فقط بسوزد (دچار تونلینگ بشوید) یا این که یک طرف سیگار بیشتر از طرف دیگر بسوزد. (کانوئینگ)
  • محل عبور هوا و دود گرفته و کشیدن سیگار سخت شود.

کم کردن رطوبت سیگار برگ

اگر با چنین مشکلی مواجه شده‌اید مخزن آب (رطوبت زا، اسنفج یا دستمال خیس یا…) را از جعبه جدا کنید و مقداری در جعبه را باز بگذارید. برای این کار یک مداد یا خودکار را لای جعبه قرار دهید. این کار موجب می‌شود رطوبت سیگار بدون وارد شدن شوک کاهش یابد.

اگر هیومیدوری با چوب سدار داشته باشید احتمالا بهترین نتیجه را بگیرید که رطوبت اضافی را چوب بدنه هیومیدور جذب می کند و به کم کردن رطوبت کمک می کند. ولی اگر نداشتیدش هم خیلی مسئله ی مهمی نیست. به خصوص اگر در منطقه ی آب و هوایی خشکی مثل اکثر شهر های ایران زندگی می کنید! که خشک کردن سیگار خیلی راحت تر از مرطوب کردنشان است.

بعضی‌ها یک سیگار را از جعبه بیرون می‌آورند و می‌گذارند یک روز کامل در محیط باقی بماند. با این کار سیگار با دما و رطوبت محیط‌ سازگار می‌شود ولی علاوه بر اینکه این تغییر ناگهانی ممکن است به سیگار برگ با ارزشتان آسیب بزند، بیشتر رطوبت رپر و نهایتا بایندر را کم می کند و رطوبت بخش فیلر همانطور می ماند، بدون تغییر یا تغییر خیلی کم. که موقع کشیدن فقط همان رپر و بایندر می سوزند و برگ قسمت فیلر نمی سوزد. روش بهتر همان خارج کردن منبع رطوبت از هیومیدور است که رطوبت را به مرور کم می کند، بدون وارد کردن شوک به سیگاربرگ با ارزش تان!

یک هیومیدور با کیفیت چوب سدار
یک هیومیدور با چوب سدار

و البته این راه ها برای وقتی است که محل زندگی شما جایی با رطوبت پایین است ولی اگر در جایی شرجی هستید این روش درست کار نمی کند و اثر معکوس دارد! و فقط همان که سیگار را در هیومیدور بدون هیچ منبع رطوبت زایی بگذارید برای مرطوب کردنش کافی خواهد بود و اگر جواب نمی دهد باید یا از یک رطوبت گیر استفاده کنید. یا یک دستگاه دی هیومیدیفایر استفاده کنید.

در دیجیکالا می توانید رطوبت گیرهای خوبی با قیمت مناسب پیدا کنیدو همچنین دستگاه های دی هیومیدر گران قیمت!

یا یک رطوبت گیر خانگی بسازید!

چگونه سیگاری که راه دودش مسدود شده را درست کنیم؟

سیگار را از جعبه خارج کرده و آماده آتش زدنش هستید، اما یک لحظه صبر کنید؛ کشیدن آن سیگار مثل پک زدن به یک موز نرسیده است! جریان هوا خیلی کم است یا اصلا وجود ندارد. این یعنی سیگار شما مسدود است. چنین وضعیتی کمتر اتفاق می‌افتد، اما هر کسی که سیگار برگ می کشد حداقل یک بار در چنین موقعیتی قرار گرفته. به خصوص اگر رطوبت سیگار برگش زیاد باشد و سیگاربرگی از یک تولید کننده ضعیف باشد احتمال مواجهه با چنین مشکلی خیلی بیشتر هم می شود.

سیگار باز کن - cigar piercer
ابزار مخصوص باز کردن سیگار تنگ و مسدود شده (سیگار پیرسر)

 از آنجا که سیگار برگ یک محصول دست‌ساز است، گاهی اوقات با محصولی روبه‌رو می‌شوید که خیلی محکم پیچیده شده. برای درمان سریع و قطعی، سر یا ته سیگار را با یک سنجاق یا گیره کاغذ یا سوزن سوراخ کنید. (ابزار سیگار پیرسر برای همین کار درست شده وبفروش می رود) هر کدام از این ابزارها که دم دست دارید را در یک سر سیگار فرو کنید و آن را بچرخانید که فضای کافی ایجاد شود. ممکن است لازم شود که با هر دو سر سیگار این‌کار را انجام دهید. توجه کنید هم سوزن را در راستای درازای سیگار وارد کنید و احیانا عمود بر آن سرواخ نکنید!

اگر بعد از این کار باز هم جریان هوا برقرار نشد، دیگر کار از کار گذشته. سیگار را به محل خرید بازگردانید. اکثر فروشگاهای معتبر سیگار محصول معیوب را با یک سیگار برگ استاندارد جایگزین خواهند کرد. البته در ایران چنین چیزی اتفاق نمی افتد!

چگونه سیگاربرگی که بد می سوزد را اصلاح کنیم؟

مشکلات مربوط به سوختن سیگار برگ معمولا به خاطر درست روشن نشدن سیگار در ابتدا پدید می آیند، در مقاله ی “چطور سیگار برگ را درست و مثل حرفه ای ها بکشیم؟“، نحوه ی درست روشن کردن سیگار را بخوانید. و طبق آن سیگار برگتان را روشن کنید که سیگاربرگ تان دچار این مشکلات در سوختن نشود.

مشکلات سوختن سیگار برگ
چند مورد از مشکلات معمول در سیگار برگ هنگام سوختن

چگونه سیگاری که یک طرفه سوخته را درست کنیم؟ (کَنوئینگ – Canoeing)

کشیدن چنین سیگاری مثل این است که وقت ماکارونی خوردن سس کچاپ روی پیراهنتان بریزد. سیگار را آتش می‌زنید و بعد از چند پک متوجه می‌شوید که سیگار به‌شکل نامتعارفی می‌سوزد، یک طرف سیگار می سوزد و طرف دیگر دست نخورده باقی مانده! مشکل کوچک ولی کلافه کننده ای است!

عوامل یک طرفه سوختن سیگار برگ

این مشکل عوامل مختلفی می تواند داشته باشد. روشن کردن نادرست سیگار یکی از آن عوامل است. سریع پک زدن هم عاملی دیگر. جویدن و فشار دادن محکم سیگار با دندان‌هایتان وقتی سیگار را گوشه لب می‌گذارید هم می‌تواند یک دلیل دیگر برای این اتفاق باشد. همچنین رطوبت بالای سیگاربرگ هم می تواند باعث این مشکل شود، که راه کم کردن رطوبت را بالاتر خوانده اید،

البته گاهی هم این مشکل از طرف سازنده استکه فرایند خشک و تخمیر کردن برگ را بدرستی انجام نداده و باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی در سیگار برگ حاصل می شود.

پیشگیری از یک طرفه سوختن سیگار برگ!

برای جلو گیری از یک طرفه سوختن سیگاربرگ، از درست و کامل روشن شدن سیگار برگ اطمینان حاصل کنید که با هر پکی که می‌زنید سیگار به‌طور یکسان و با سرعت ثابتی بسوزد.

و با سرعت پک نزنید. اگر خیلی محکم و پشت سرهم پک بزنید، گرما و دود با سرعت زیادی درون سیگار جریان پیدا کرده و در نتیجه ممکن است یک سمت سیگار بیشتر بسوزد. ریلکس باشید و از سیگارتان لذت ببرید. عجله‌ای نیست!

سیگار برگ بد سوخته (کنوئینگ - canoeing)
سیگار برگی که یک طرفه سوخته و دچار کنوئینگ شده

اصلاح یک طرفه سوختن سیگار برگ

اگر فقط یک گوشه سیگار به درستی آتش گرفته و بقیه آن خاموش مانده، گاهی با چند پک همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد. ولی اکثر اوقات سطح خاموش سیگاربرگ نیاز به دوباره روشن کردن دارد. شعله را به سطح خاموش برسانید و آتشش بزنید!

یا اگر خیلی کلافه شده اید می توانید سیگار را ببرید دوباره روشن کنید انتخاب با شماست!

بعضی‌ها هم اعصاب ندارند و باید سیگار را بجوند! البته نباید کسی را قضاوت کرد، اما این کار روی جریان هوا درون سیگار تأثیر می‌گذارد و باعث می شود سیگاربرگ به شکل نا متوازن و گاه عجیبی بسوزد. بهتر است که از گاز زدن و له کردن ته سیگار با دندان خودداری کنید.

چگونه یک سیگار فرورفته را درست کنیم؟ (تونلینگ – Tunnelling)

فرورفتگی زمانی رخ می‌دهد که برگ داخلی سیگاربرگ (فیلر) با سرعت بیشتری از برگ های رویی آن (رپر و بایندر) بسوزد.

سیگار برگ فرو رفته (تونلینگ - tunneling)
پدیده ی تونلینگ: وقتی لایه های بیرونی نمی سوزند و داخل سیگار می سوزد.

اکثر اوقات این اتفاق بخاطر وقفه طولانی بین پک زدن به سیگار رخ می‌دهد. وقتی دیر به دیر پک می‌زنید و طولانی مدت سیگار خود را پایین می‌گذارید، تنباکو به سوختن ادامه می‌دهد اما روکش و برگ‌های بیرونی با همان سرعت نمی‌سوزند. در چنین شرایطی بهتر است کمی سریعتر پک بزنید و اگر این طور شد سیگار را مجددا آتش بزنید و لبه‌های خاموش شده را با فندک بسوزانید.

چگونه یک سیگاربرگ که مخروطی می سوزد را د‌رست کنیم؟ (کونینگ – Coning)

سیگار برگ مخروطی سوخته - Coning
سر سیگار برگ مخروطی سوخته.

سیگاربرگ که مخروطی می سوزد دقیقا برعکس حالت قبلی (تونلینگ) است و زمانی اتفاق می‌افتد که برگ های رویی سیگار برگ (رپر و بایندر) سریعتر از برگ های داخلی سیگاربرگ (فیلر) بسوزند. در این حالت سر سیگار شما شکلی هرمی و مخروطی پیدا می‌کند.

سریع کشیدن سیگار و چندین پک سریع و پشت سرهم گرفتن از آن ممکن است باعث چنین حالتی شود. سرعت خود را کم کنید، خاکستر را در‌ زیر سیگاری بتکانید و با سرعت استاندارد پک بزنید و از سیگار خود لذت ببرید. فاصله بین دو پکی که می‌زنید باید بین ٣٠ تا ۶٠ ثانیه باشد.

همچنین اگر سیگار را درست روشن نکنید ممکن است چنین اتفاقی بیوفتد، برای روشن کردن سیگار برگ اول برگ رویی را روشن می کنند و بعد برگ های داخلی را، اگر برگ های رویی (رپر) را همیان ابتدا نسوزانید دچار این مشکل می شوید.

در نوشتن این مقاله از سایت های bespokeunit و holts استفاده شده .

درباره نویسنده

Rezaraki

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه