استایل مردان اکسسوری مردانه

کیف پول مردانه، راهنمای انتخاب و خرید بهترین کیف پول مردانه

کیف پول های مردانه نباید خیلی قطور و حجیم باشد، جنس کیف‌پول با توجه به کاربردش انتخاب شود و طراحی خوبی داشته باشد.

اگر می‌خواهید، کیف پول مردانه ای تهییه کنید و نمی‌دانید چه کیف پولی باید انتخاب کنید، این مقاله برای شماست!
فرقی ندارد برای خودتان می خواهید یا به عنوان هدیه برای کس دیگری، همراه مرداچی باشید که تا با انواع مدل های کیف پول مردانه آشنا شوید و بتوانید از بینشان انتخاب کنید.

فرض کنید کسی را در همایش یا در جای دیگری دیده اید و می خواهید کارت ویزیتتان را به او بدهید؛ کارت ویزیت تان کجاست؟ آیا تمیز و صاف و مرتب است؟
یا کارتتان داخل جیب بدون محافظ، گوشه هایش خم شده، رنگش رفته و کلید ها رویش خط انداخته اند؟
یا وقتی می خواهید خرید کوچکی، (مثلا کبریت) از دکه ای بکنید، آیا پول های مچاله شده را از جیب های مختلفتان به سختی پیدا می کنید و به فروشنده می دهید؟
یا نه، کیف پولی دارید مانند کیف پول زیر و همه آن ها را و بقیه خرت و پرت هایتان را همه در کیف پولی شبیه به کیف پول عکس زیر نگه داری می کنید؟

کیف‌پول جورج کستانزا
کیف پول جورج کستانزا در سریال سیتفیلد

اگر چنین وضعیتی دارید وقتش است که در کیف پولتان تجدید نظر کنید، کیف پول های چند لایه ی بزرگ که از پول و کاغذ و کارت و سکه و فیش و عکس و… پر شده، نه درون جیب جلوه ی خوبی دارد و نه بیرون آن!

اگر درجیب شلوار بگذارید، حتی جیب جلو، شلوار باد می کند و اصلا جلوه ی جالبی ندارد. اگر در جیب عقب شلوار بگذارید هم که نشستن با آن تقریبا غیر ممکن یا حداقل سخت می شود که باید هر بار قبل از نشستن درآوریدش!
کیف پول حسابی چاق و چله را اگر در جیب کت یا کاپشن هم بگذارید، طرف پر سنگین می شود و کمی پایین تر می ایستد. و مثل یک تومور در جیبتان حس می شود! (البته عادت می کنید ولی به هر حال)

و به هر حال این کیف پول پر را هر جا بگذارید، حداقل باعث کم شدن عمر آن لباس و از ریخت افتادن اش در استفاده مداوم می شود.

برای انتخاب یک کیف پول خوب اما به چه مواردی باید توجه کرد؟

کیف پول اصلی ترین اکسسوری مردانه است، هر چند استفاده از وجه نقد کم شده، ولی برای نگه داشتن کارت ها از جمله کارت بانکی وکارت مترو، کارت ویزیت و مدارک شناسایی و البته هنوز هم برای اسکناس و گاهی سکه کاربرد دارد.

کیف پول خیلی پر و چاق و چله
یک کیف پول تا خرتناق پر!

برای انتخاب کیف پول، اول باید ببینیم کیف پول برای ما چه کاربردی دارد؛ برای مسافرت می خواهیم استفاده کنیم، یا برای استفاده روزمره سر کار و داخل شهر؟ با استایل کلاسیک و کت و شلوار می‌خواهیم استفاده کنیم یا شلوار لی و تیشرت؟ یا استفاده دیگری داریم؟

و دوم با توجه به کاربردی که انتظارش را داریم، کیف‌پولی با ساختار مناسب برای آن کاربرد را انتخاب می کنیم که اسپرت باشد یا مجلسی، چرم باشد یا فلزی یا پلاستیکی و پارچه ای؟ اصلا چه رنگی باشد؟

کاربرد کیف پول برای شما چیست؟

توصیه من این است که در کیف پول تان این‌ها را جا دهید:

پول نقد

البته که کاربرد اصلی کیف پول، نگه داشتن پول است! کار برد اسکناس و سکه کم شده ولی هنوز هم برای خرید های کوچک کاربردی است. انواع روش های جدید پرداخت هم که هر از گاهی به مشکل می خورند.

اسکناس 5 تومانی


بانک های ارائده دهنده کارت بانکی، به مشکل می خورند و کارتها هیچ کدام کار نمی کنند، گاهی کارتخوان مغازه خراب است.
پرداخت اینترنتی و کارت به کارت هم برای خرید از مغازه ها هنوز خیلی جا نیافتاده و بحث اعتماد هم گاهی مسئله ساز می شود وقتی که شبکه بانک ها مشکلی دارد، وقتی اس ام اس نمی آید یا…

پس بهترین کار این است که حتما همیشه مقداری پول نقد همراهتان باشد، ممقداری که هم کیفتان را بیش از حد پر نکند و هم اگر احیانا گم کردید یا دزدیده شد، خیلی ناراحت نشوید.
ارزش پولمان هر سال کم می‌شود و باید اسکناس های بیشتری حمل کنیم، ولی به هر حال برای خود من بین 50 تا نهایتا 200 هزار تومان در کیف پول قابل قبول است. (سال 98)
سکه کاربردش خیلی کم است و اگر راننده تاکسی نیستید، سکه نداشتید هم به کسی بر نمی خورد.

مدارک شناسایی

انواع کارت های شناسایی
کارت ملی و گواهینامه کافی است!

کارت ملی یا گواهینامه باید کافی باشد. اگر خیلی ضروری است کارت کارمندی یا دانشجویی و ازین قبیل مدارک که روزانه به آن ها نیاز دارید هم با خودتان و دری کیف پولتان بردارید.
ولی زیاده روی نکنید سعی کنید کیفتان از مدارک پر نشود که هم سنگین و چاق می شود کیف، و هم این که اگر گم شود دردسرتان مضاعف!
مدارکی که ممکن است نیاز شود و می شود از کپی شان استفاده کرد هم بهتر است اصلش را در کیف نگذارید.

کارت های بانکی

چند کارت بانکی در کیف پول
شما هم کلی کارت بانکی دارید؟

احتمالا شما هم مانند من در نصف بانک های کشور، حساب دارید! و هر حساب هم کارتی برای خودش دارد و اگر این ها را در کیف پولتان بگذارید، براحتی پرش می کند و دوباره به بلای اضافه وزن دچارش می کند!

توصیه می کنم یک کارتی که استفاده زیادی دارید را همراه تان ببرید و بقیه را در خانه بگذارید بمانند. البته برای احتیاط خوب است که یک کارت از بانک دیگری هم همراهتان داشته باشید که اگر یکی کار نکرد به هر دلیل، آن یکی بدادتان برسد!

کارت ویزیت

برای آقایان “بیزینس من” که البته گفتن نمی خواهد، معمولا همه‌شان تعدادی کارت ویزیت شامل اسمشان، سمتشان، شماره تماس وایمیل و اینطور اطلاعات از خودشان همراهشان دارند. و باید هم داشته باشند.
برای آقایان غیرِ “بیزنس من” هم به هر حال خوب است کارتی داشته باشند با اسم و شماره و راه ارتباطی و شاید شغلی که دارند که اگر لازم شد، براحتی آن را به کسی که لازم است بدهند و معطل شماره دادن نشوند.

کارت ویزیت ها انواع مختلفی دارند، می توانند اندازه و قطر و جنس های خیلی متفاوتی هم داشته باشند، یکی دوتا کارت ویزیت اگر همیشه در کیفتان باشد خوب است، چون معلوم نمی شود کی یکی اش نیاز می شود!
اگر به مراسم، ایونت، مهمانی و جایی که احتمال دارد بیشتر نیاز شود می‌روید، سه تا یا بیشتر هم اگر داشته باشید خوب است.

یک نمونه کارت ویزیت شخصی
یک نمونه کارت ویزیت شخصی (طراحی از رسا نقش)

ولی اگر بیشتر از 5 تا کارت می خواهید حمل کنید، کیف پول زیاد مناسب نخواهد بود و بهتر از یک کارت نگه دار جدا برایش استفاده کنید.

البته این کارت ویزیت، فقط برای خودتان و کسب و کار خودتان است، کارت ویزیت های دیگران را جمع نکنید در کیف پولتان! (اشتباهی که خودم انجام می دادم و کیف پولم را الکی سنگین می کردم!)

کارت مترو تهران و جا کلیدی
کارت مترو و جاکلیدی جایگزینش

کارت اتوبوس و مترو

البته می توانید به جای کارت از جا کلیدی استفاده کنید ولی اگر کارت را ترجیح می دهید و زیاد هم با مترو و اتوبوس رفت آمد می کنید، داشتن کارت مترو در کیف پول گزینه ای ضروری به نظر می آید.

عکس عزیزان و نزدیکان در کیف پول؟

شاید کمی از مد افتاده باشد این کار، زمانی که گوشی ها در دسترس نبودند، نگه داشتن عکس فرزند یا پدر و مادر و همسر یا هر کسی که محبت داریم به او، منطقی می نمود ولی الان که با گوشی می توان به عکس هایشان دسترسی داشت هنوز هم مهم است که در کیف پولمان هم عکسشان باشد؟

شاید به عنوان حرکتی نمادین بد نباشد، اگر کیفتان جای عکس دارد گذاشتن یکی دو عکس کوچک ضرری ندارد، هر چند ضرورتی نمی بینم و خودم هم چنین کاری نمی کنم.

چه چیز هایی را در کیف پول نگذاریم؟

هر چیزی غیر از موارد بالا، مگر در ضرورت!!

برخی از چیزهایی که خیلی وقت ها در کیف پول می گذاریم و (الکی) جای می‌گیرد، این موارد هستند، از پر کردن کیفتان با آنها خودداری های لازمه را بفرمایید لطفا! (!)

کارت تخفیف شهروند
کارت تخفیف شهروند (طرح قدیمی)

کارت های عضویت

کارت کتابخانه، یا کارتهایی که مغازه ها به خریداران “وفادار” و عضو باشگاه مشتریان می دهند و دیگر کارت هایی که خیلی کاربرد ندارند و شاید چند ماه یکبار هم استفاده نشوند را در کیف نگذارید بهتر است، اینطور نیست؟

کارت سوخت

کارت سوخت را اگر کنار مدارک ماشین در کیف دیگری نگه داری بهتر است، هم وقتی ماشین (یا موتور) را نمی‌برید، کارتش الکی همراهتان نیست و هم اینکه به صورت معمول استفاده چندانی هم ندارد، شاید یک یا دوبار در هفته و به هر حال غیر از دو یکی دوبار همیشه بار اضافه است.

برای شرایط مختلف می توانید کیف پول هایی مخصوص داشته باشید، لازم نیست حتما کیف پول همه کاره ای بگیرید که هم عروسی ببرید و هم استادیوم!

البته اگر هر روز بنزین می زنید، اگر کارت سوخت را هم در کیف پول بگذارید خیلی هم بد نیست، هر چند باز هم اگر کنار مدارک ماشین باشد ضری ندارد و به نظر بنده مناسب تر است.

سکه ها

سکه ها


سکه البته عیبی هم ندارد داشتنش، به هر حال کاربرد دارد، به خصوص در تاکسی ولی از نظر من دردسرش بیشتر است و سنگین و پر سر و صدا هم هست و براحتی می افتد و پخش و پلا و گم می شود.

از من بپرسید، می گویم سکه ها بهترین گزینه برای انداختن در صندوق صدقات هستند، آن جا بیشتر به کار می آیند تا درون کیف پول!
و برای پس انداز هم می شد استفاده کرد، این روز ها ولی ارزش سکه ها خیلی پایین آمده و شاید خیلی هم برای پس انداز مناسب نباشند؟!

فیش ها و رسید ها

نگه داشتن رسید های دستگاه های خود پرداز و کارتخوان ها و دیگر رسید ها در کیف پول شاید خیلی هم فکر بدی نباشد، چرا که اگر در جیب بگذارید خیلی راحت گم می شوند و مچاله!
ولی فقط به شرطی که وقتی می رسید خانه، کیف پولتان را خالی کنید و کیف‌پول تان را قبرستان رسید ها نکنید! (گناهی که اعتراف می کنم از آن توبه کرده ام!)


البته توجه کنید که برای شرایط مختلف می توانید کیف پول هایی مخصوص داشته باشید، لازم نیست حتما کیف پول همه کاره ای بگیرید که هم عروسی ببرید و هم استادیوم!

این توضیه هارا جدی بگیرید ولی به نیاز خودتان توجه کنید! شاید برایتان خیلی مهم است که حتما کاغذ خالی برای یادداشت برداری در کیف تان نگه دارید، یا بگویید کیف پول مردانه ای که همیشه گوشه اش کاندوم نباشد، کیف پول نیست! یا فلش و هندزفری داخلش جا دهید و دیگر چیزهایی ازین قبیل، البته من هیچ کدام را توصیه نمی کنم ولی به هر حال باید با شرایط خودتان بسنجید.

مدل‌های کیف پول مردانه

انواع مدل های کیف پول مردانه

دسته بندی دقیقی برای مدل های کیف پول های آقایان جایی ندیده ام، پس خودم دست به کار شدم، آنطور که دیده ام، کیف پول هایی که برای آقایان می سانزند در این چند شکل معمولا یافت می شوند:

کیف پول های معمولی (دولای مربع مستطیل)

طرح معمول کیف پول مردانه چرم
گمانم بیشتر کیف پول های مردانه به این شکل باشند.


کیف هایی که اسکناس صاف از بالا واردش می شود و در نهایت وقتی کیف بسته می شود پول ها دولا می شود.
معمولا چدین لایه جیب و زیپ و جای کارت و مدارک و… هم تعبیه شده اند که همه را با هر سلیقه ای راضی کنند. که اگر کسی اهل پر کردن کیف پول باشد بتواند پر کند و اگرهم که نه، خالی می گذارد و فقط به اندازه نیاز پر می کند.

قیمت این مدل کیف پول ها از حدود 50 هزار تومان اگر جنس نا مرغوبی داشته باشد تا قیمت های میلیونی می‌تواند متغیر باشد. (اگر چرم خوبی باشد و طراحی و دوخت دستی و خاصی داشته باشد یا اگر وارداتی باشد)
150 تا 400 هزار تومان به نظرم کیف پول های خوبی ازین دست می توانید پیدا کنید.

کیف پول های مستطیلی بلند

کیف پول مردانه بلند


از این کیف پول ها هیچ خوشم نمی آید! برای گذاشتن در جیب شلوار خیلی بزرگ است، حتما باید داخل جیب کت یا بارانی گذاشت.

این کیف‌پول ها هم خم می شوند ولی اسکناس خم نمی شود.درونش صاف و دست نخورده باقی می ماند که نکته مثبت این مدل ها است.

شاید اگر پیرمرد میلیاردری باشم از چنین کیف پولی استفاده کنم ولی تا آن موقع ترجیح می دهم دور این مدل را خط بکشم.

کیف پول های کیف دستی

کیف دستی جای کیف پول
بهترین وسیله برای جا گذاشتن!

ترکیبی از کیف و کیف پول است، ابعاد بزرگش اجازه ی داخل جیب گذاشتن نمی دهد و باید در دست نگه داشت و هر جایی رسیدد بگذاریدش زمین یا روی میز و صندلی. و خب مستعد فراموش کردن و جا گذاشتن است به شدت.

البته خوبی این کیف دستی ها بزرگی شان است که (بسته به اینکه چقدر بزرگ است) می شود حتی گوشی و لوازم جانبی اش و همه مدارک مورد استفاده و دفترچه یادداشت و خودکار و چاقو جیبی و عینک و خلاصه هم جور وسیله و خرت و پرت را درونش جا داد. (و همه را با هم گم کرد؟)

کیف پول های سه لا

کیف پول اسپرت مردانه


معمولا این مدل در طرح های ارزان قیمت و ورزشی یا در کیف پول هایی که برای بچه ها و نوجوان ها ساخته می شود، کاردبرد دارد.

اگر دنبال کیف پولی برای استفاده روزانه که قیمت پایینی هم داشته باشد هستید این مدل ها که معمولا غیر چرمی و پارچه‌ای یا پلاستیکی هستند، با قیمت پایین یافت می شوند و کار راه اندازند، به اندازه کافی زیپ و جیب هم معمولا تعیبیه شده است.
فقط باید توجه کنید که جنس کار خیلی بی کیفیت و بنجل نباشد که راحت پاره شود و پول و کارت ها بریزد بیرون.

جا کارتی ها

جاکارتی چرمی

جا کارتی ها را هم به عنوان زیر مجموعه ای از کیف پول ها و هم به عنوان دسته ای جدا از اکسسوری ها می توان نگاه کرد.

بعضی از جا کارتی ها هیچ جایی برای پول ندارند و به عبارتی “تک بعدی” و مختص کارت اند، و مدل هایی هم هستند که کاربرد اصلی شان جای کارت است ولی جیب یا گیره ای هم برای پول تعبیه کرده اند.

تنوع چنین جا کارتی هایی که مناسب پول گذاشتن هم باشد خیلی زیاد نیست در سایت ها و مغازه های ایرانی؛ ولی در آمازون و دیگر سایت های انگلیسی زبان که نگاه می کنم طرح های بسیار متنوع و جالبی ازین نوع کیف پول/جاکارتی ها می‌بینم که البته قیمت های بالایی هم دارند، از 20 تا 120دلار!

کیف پول های مینیمال

کیف پول مینیمال
یه کیف پول با یه طرح خیلی ساده، اگر جای گیره اش کارت هم جا میگرفت بهتر نمی‌شد؟)

مرز بین این کیف پول های مینی‌مال با “جاکارتی های جای پول دار” خیلی باریک است! شاید هر دو را بتوان یک دسته کرد؟

این کلیپ کوتاه از معرفی یک کیف پول مینیمال ولی کاربردی و پر قابلیت رو ببینید. این مدل کیف های مینیمال را شخصا ترجیح می دهم.

در این دسته بیشتر منظورم کیف پول هایی بود که نه به اندازه جاکارتی ها ساده و کم جا باشند و نه اندازه کیف پول های متداول پر از جیب باشد، نژادی ترکیبی از هر دو مدل.

کیف پول های فلزی یا چوبی (گیره پول)

کیف پول های فلزی هم در ایران خیلی کم یاب و کم استفاده است، همینطور گیره های پول که یاد ندارم دست کسی دیده باشم! طرح های مینیمال زیادی از کیف پول های فلزی ساخته شده که بعضی هاشان را می توانید ببینید:

کیف پول فلزی مینیمال
چنین کیف پولی/ کارت نگه داری در ایران پیدا می شود؟

البته می توانید از سایت های واسطه سفارش دهید و از آمازون یا دیگر سایت های فروشگاهی خارجی مدلی که دوست دارید را چند برابر قیمت بخرید!

کیف پول روی قاب گوشی

کاور گوشی با جای کارت
کیف پول و قاب گوشی چرم

قاب های گوشی هم می توانند مدل های جادار و متنوعی داشته باشند، بعضی هاشان پتانسیل پر کردن کامل جای کیف پول را هم دارند.

مشکل بزرگی که با این نوع کیف ها هست، که آن جایی که کاربرد کیف پول و گوشی، معمولا همزمان نیست، خیلی وقت ها مجبور می شویم برای استفاده از گوشی، کیف پول را هم از جیب در بیاوریم، چون چسبیده است به قاب گوشی! و گاهی هم برعکس، برای در آوردن کارت ملی باید گوشی تان را هم از جیب بیرون بکشید!
و این موجب استهلاک سریعتر کیف و گوشی می شود و خرج اضافی ای می تراشد.

خیلی طرفدار چنین قاب هایی نیستم، اگر قاب گوشی یک جیب کوچکی برای کارت یا کاغذ گذاشتن داشته باشد بد نیست ولی این که جای یک کیف پول کامل را بگیرد، فکر نمی کنم فکر خیلی خوبی باشد.


در نهایت با دیدن این مدل ها و در نظر گرفتن نیازتان، باید کیف پولی را که می خواهید انتخاب کنید، اگر هنوز تردید دارید، نظر من این است که یک پول معمولی، مربع مستطیل داشته باشید.

کیف پول ساده و خفن
نمونه ای از یک کیف پول ساده ولی پر از قابلیت خارجی

اگر آن را دارید دنبال طرح های دیگر می گردید، کیف پول های مینیمال گزینه های محبوب من هستند و بنظرم هم برای کادو دادن و هم برای استفاده روزمره مناسب اند. هرچند گزینه های در دسترسمان محدود است.
(یک مدل قابل قبول ایرانی که از روی طرح بالا زده شده)

و اگر می توانید، چند کیف پول داشته باشید برای موقعیت های مختلف اینکار را بکنید، کیف های چرم و تیره رنگ معمولا بیشتر مناسب مراسم ها و موقعیت های رسمی اند و بقیه موارد برای استفاده های غیر رسمی و روزمره بهتراند، هر چند همیشه هم اینطور نیست!شما چه کدام مدل کیف پول را می پسندید؟

و اگر مدلی از کیف پول را جا انداخته ام بگویید که اضافه کنم!

درباره نویسنده

Rezaraki

دیدگاهتان را بنویسید