استایل مردان

مقایسه 4 مدل اصلی کت مردانه

حتما اصطلاحاتی مانند کت، کت تک، کت اسپورت، تاکسیدو، اورکت و … را شنیده‌اید اما شاید دقیقا متوجه تفاوت آن‌ها نشده باشید. حتی برخی فروشندگان لباس مردانه فرق اصلی این موارد را نمی‌دانند.

پوشیدن کت امری است که احتمال دارد حداقل یک بار در طول زندگی ملزم به انجام آن شوید. اما اگر به کسانی که کت می‌پوشند توجه کنید متوجه خواهید شد که هر کس متناسب با سلیقه و شرایط خود نوع خاصی را برگزیده که به ظاهر همه‌ی آن‌ها یک چیز هستند اما در استایل شما و چیزی که از ظاهر شما برداشت می‌شود تفاوت زیادی ایجاد خواهند کرد.

فرق کت رسمی با کت تک چیست؟ آیا می توانم یک کت را به عنوان بلیزر با یک شلوار دیگر بپوشم؟ کت اسپورت برای چه جاهایی مناسب است؟

جزئیاتی وجود دارد که باعث می‌شود هر کدام از این مدل‌ها برای موقعیت متفاوتی مناسب باشد.

در ادامه سعی داریم چند مدل اصلی و متداول کت مردانه را معرفی نماییم و به سوالاتی از این قبیل پاسخ دهیم.

1. کت رسمی

این همان کتی است که به همراه شلوار به صورت یکدست و تحت عنوان “کت و شلوار” دوخته می‌شود و به آن Suit Jacket گفته می‌شود. در اینجا ما برای تمایز بهتر از واژه‌ی کت رسمی استفاده کردیم اما در ایران این مدل صرفا با نام “کت” شناخته می‌شود.

نمونه کت رسمی مردانه
یک دست کت‌وشلوار رسمی


ماهیت این کت این است که همواره به همراه شلوار از یک نوع پارچه دوخته شود و همین دلیل توصیه می‌شود از کت رسمی به عنوان کت تک برای سایر شلوارها استفاده نکنید چون پوشیدن کت و شستن آن در دفعات متعدد باعث تغییر رنگ و خوردگی پارچه می‌شود و پس از مدتی دیگر کت و شلواری که یکدست بودند با هم هماهنگ نخواهند بود. پس سعی کنید کت و شلوار را همواره با هم استفاده کنید.

این مدل از کت نسبت به سایر مدل‌ها رسمی‌تر است به همین خاطر از طراحی ساده‌تری نیز برخوردار می‌باشد. مثلا از جیب‌های اضافی و جزئیات دیگر پرهیز می‌شود.

با اینکه کت با الگوهای راه راه و چهارخانه نیز دوخته می‌شود اما پرهیز از این الگوها در خرید اولین کت مناسب‌تر است و رنگ‌هایی مانند نوک مدادی، سرمه‌ای، طوسی روشن و مشکی انتخاب‌های بهتری هستند.

در کت‌های امروزی دکمه‌ها معمولا از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند اما در کت‌وشلوارهای گران‌قیمت ممکن است از شاخ حیوانات یا مروارید در تهیه‌ی دکمه استفاده شود.

فیت

کت رسمی با فیت اسلیم دوخته می‌شود و باید نزدیک به بدن فیت شود. قرار نیست کت را به همراه چندین لایه لباس در زیر آن بپوشید.

کت رسمی چه کتی است؟
گاهی با الگوهای راه راه و چهارخانه نیز دوخته می‌شود

پارچه

عمده پارچه‎‌ای که برای دوخت کت رسمی استفاده می‌شود تک‌رنگ هستند. اما ممکن است از الگوهای راه راه یا چهارخانه نیز استفاده شود.

کاربرد

این نوع کت یک کت رسمی ولی کاربردی است و مناسب استفاده در یک مراسم خاص نمی‌باشد. از این کت به همراه شلوارش می‌توانید برای مصاحبه، در محل کار، در مهمانی، بیرون رفتن‌های رسمی و حتی در مراسم عروسی استفاده کنید.

کت‌های رسمی معمولا از یقه ناچ (فرورفته) برخوردارند. گاهی از یقه پیک (بیرون زده) نیز برای طراحی کت استفاده می‌شود. اما یقه شال برای این کت مناسب نیست و مخصوص تاکسیدو می‌باشد.

سه مدل متداول برای یقه‌ی کت
سه مدل متداول برای یقه‌ی کت


2. بلیزر

بلیزر یک گام عقب‌تر از کت رسمی قرار دارد. شاید بتوان گفت بلیزر یک کت میان‌مدلی است به این شکل که از کت اسپورت رسمی‌تر است اما به کت رسمی نمی‌رسد. همچنین بلیزر به همراه شلوار خاصی دوخته نمی‌شود و اختیار با شماست که آن را با کدام شلوار ست کنید.

کت مردانه بلیزر
یک مدل بلیزر بسیار متداول


فیت

بلیزرها معمولا کمی گشادتر و راحت‌تر از کت‌های رسمی هستند و می‌توان از پلوور نیز در زیر آن‌ها استفاده کرد. همچنین بلیزرها به اندازه‌ی کت‌های رسمی ساختمان و طراحی دقیق ندارند مخصوصا در قسمت شانه.

بلیزرهایی با ریشه ایتالیایی بسیار گشادتر (شل‌تر) و ریلکس هستند.

پارچه

بیشتر بلیزرهای موجود در بازار به رنگ آبی تیره (سرمه‌ای) هستند. پارچه‌های معمول استفاده شده پارچه‌ی پشمی آبی، فلانل و هاپساک (پارچه‌ی زبر) است.

البته استثنائاتی هم وجود دارد که بلیزرهای سبز و قرمز تولید شوند اما یادتان باشد اینها بسیار نادر هستند و نباید عرف تلقی شوند.

بلیزر چیست؟
بلیزر واسط بین کت رسمی و کت اسپرت

کاربرد

پیشتر اشاره کردیم که بلیزر یک گام عقب‌تر از کت رسمی قرار دارد. به گونه‌ای که برای رویدادهای ورزشی و برنامه‌های آخر هفته مناسب است. پیشنهاد می‌شود از بلیزر برای مواقعی استفاده کنید که پوشیدن کت‌وشلوار مناسب نیست اما همچنان لازم است رسمی به نظر برسید.

شلوار فلانل طوسی، شلوار کتان و حتی جین تیره همگی گزینه‌های مناسبی برای جفت کردن با بلیزر هستند. شلوارهای پارچه جناغی و مخملی نیز با بلیزر زیبا هستند.

ویژگی دیگری که بلیزر را از کت رسمی جدا می‌کند دکمه‌های آن است. بلیزرها دکمه‌های طلایی، نقره‌ای یا به رنگ مروارید دارند.

3. کت اسپورت

همانطور که از نامش بر می‌آید کت‌های اسپورت در ابتدا پوشش مردان ورزشکار بوده است و در ورزش‌های لوکس مانند تیراندازی استفاده می‌شده است.

کت اسپرت


فیت

کاربرد اصلی کت‌اسپورت یعنی ورزش فیت آن را مشخص می‌کند. این مدل کت‌ها جزو راحت‌ترین کت‌ها هستند و آنقدر گشاد و باز دوخته می‌شوند که چند لایه لباس دیگر را در زیر خود جای می‌دهند. گشاد بودن کت اسپورت باعث می‌شود به راحتی از ژاکت در زیر آن استفاده کنید.

پارچه

کت‌های اسپورت باید زمخت‌تر از کت‌های رسمی و بلیزر به نظر برسند. به همین خاطر از پارچه‌های محکم‌تری در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. معروف‌ترین پارچه در دوخت کت‌های اسپورت پارچه‌های توئید (پارچه پشم و نخ) با الگوهای بافتی مختلف هستند. همچنین پارچه‌های دیگری که بافت زمخت و پرزدار دارند می‌توانند برای دوخت این کت استفاده شوند.

کت اسپرت چه جور کتی است؟
کت اسپورت مناسب شرایط روزمره و غیر رسمی

کاربرد

دوباره به کاربرد اصلی این کت‌ها باز می گردیم. تلاش بر این بود که کت اسپورت به عنوان یک جامه‌ی ورزشی برای مردان متشخص کاربرد داشته باشد.

این باعث شد که کت اسپورت ظاهر زمخت‌تری نسبت به سایر کت‌ها داشته باشد که در جزئیات آن نیز مشاهده می‌شود.

درز و چین‌ها، وصله‌های آرنج و جیب بلیت همگی جزئیات اضافی هستند که به منظور کاربردهای مشخص از ابتدا بر روی این کت اعمال شده‌اند.

کت اسپورت از یقه‌ی مخصوص به خود (یقه اسپرت) برخوردار است که می‌تواند در مواقع لزوم برای محافظت از گردن و سینه بسته شود.

پوشیدن کت اسپورت با وصله‌های آرنج به عنوان یک کلیشه برای اساتید دانشگاه شناخته شده است.
پوشیدن کت اسپورت با وصله‌های آرنج به عنوان یک کلیشه برای اساتید دانشگاه شناخته شده است.

کت اسپرت از تمامی مدل‌های کت خودمانی و کژوال‌تر است.

پس برای مواقعی که پوشیدن کت‌و‌شلوار لازم است، پوشیدن کت اسپورت به جای آن اصلا قابل قبول نیست.

پیشنهاد می‌کنیم بعد از تهیه‌ی اولین دست کت و شلوار برای خود به فکر تهیه‌ی یک کت اسپورت باشید. کت اسپورت کاربرد بیشتری نسبت به بلیزر دارد چون در شرایط غیر رسمی و عادی که لازم است خوش تیپ هم باشید بیشتر به کار می‌آید.

4. تاکسیدو

تاکسیدو نام مدل خاصی از کت‌وشلوار است و مانند یک لباس فرم فقط برای مراسمات خاصی کاربرد دارد. تاکسیدو شباهت زیادی به کت‌وشلوار دارد اما از آن رسمی‌تر و با کیفیت تر است و تفاوت‌های اندکی در طراحی و دوخت آن وجود دارد. تاکسیدو تقریبا رسمی‌ترین لباس مردانه است و وقتی موقعیتش فرا برسد با اطمینان می‌توان گفت لباسی رسمی‌تر از آن پیدا نخواهید کرد.

پوشیدن تاکسیدو باعث ‌می‌شود بسیار باوقار و مردانه به نظر برسید و باعث چرخش چشم خانم‌ها خواهد شد.

نمونه کت تاکسیدو
یک مدل تاکسیدو نسبتا ساده


فیت

از آنجایی که تاکسیدو لباسی برای استفاده در موقعیت‌های متعدد نیست پس باید کاملا فیت و نزدیک به بدن باشد.

همانند مدل‌های دیگر کت، تاکسیدوهای چهاردکمه هم برای افراد باریک اندام مناسب‌تر است و برای افراد چاق‌تر مدل‌های دو دکمه پیشنهاد می‌شود.

پارچه

تاکسیدوها به طور سنتی از پشم تهیه می‌شوند و پارچه ای نسبتا نرم و سُر دارند. اما امروزه با افزودن پلی استر بافت پارچه آنها اندکی تغییر کرده است. تاکسیدوها در مدل‌ها و با الگوهای مختلفی طراحی می‌شوند.

کاربرد

تاکسیدو برای موقعیت‌های خاص مانند شام‌های رسمی، سالن رقص و مهمانی‌های رقص، رویدادهای اجتماعی خاص، مراسم عروسی و نامزدی و … پوشیده می‌شود. اما از آنجایی که کابرد بسیار کمی دارد شاید تهیه آن برای همه مناسب نباشد و در تمام این موقعیت‌ها می‌توانید از یک دست کت‌و‌شلوار خوب استفاده کنید.

دسته‌بندی کردن کت ها عملا کار پیچیده‌ای است. هر کدام از مدل‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم در مناطق مختلف و در طول زمان به شکل‌ها و انواع مختلف طراحی و عرضه شده اند و هر روز مرز بین آنها کمرنگ‌تر می‌شود.به همین خاطر شاید اگر برای خرید کت سری به بازار بزنید تشخیص نوع کت برایتان کمی سخت باشد و نتوانید به طور دقیق یک کت را متعلق به یکی از دسته‌های بالا بدانید. 

کت‌هایی که در ایران تحت نام “کت تک” به فروش می‌رسد عملا به هیچکدام از این گروه‌ها برنمی‌گردند.

دسته‌بندی‌های بیشتری هم برای کت‌ها وجود دارد اما مدل‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد جزو رایج‌ترین‌ها بوده و همچنان در دنیای امروز قابل استفاده هستند. 

درباره نویسنده

خسرو دیهیم

دیدگاهتان را بنویسید